קבורה על פי היהדות: כל החוקים וההלכות שצריך להכיר

בחיים יש רגעים שמחים ומאושרים, רגעים כאלו שכאשר אנו מתקרבים אליהם, נשמח לקבל את כל המידע שצריך ולהתכונן אליהם כראוי. מנגד, יש גם לא מעט רגעים פחות שמחים, ממש כמו פטירה של אדם קרוב ואהוב, ובאופן טבעי אלו זמנים שלא תמיד נהיה ערוכים אליהם כראוי, פשוט מפני שאף אחד לא רוצה לחשוב על השלב הקשה הזה בחיים. אז כמובן שהמוות הוא חלק בלתי נפרד מהחיים ונכון שלא צריך לחכות לו מעבר לפינה, אבל כן חשוב להכיר את השלבים השונים בנקודה הזו מהבחינה ההלכתית והטכנית של הליך הקבורה. בואו ניגע כעת בכל ההלכות, המנהגים והכללים שחשוב להכיר.

קבורה על פי היהדות

קבורת המת היא מצווה שמקורה בתורה ודורשת מאיתנו לקבור את המתים שלנו בצורה מסוימת. אחד האיסורים הגדולים בתורה נקרא ״הלנת המת״ – כלומר שאסור לדחות קבורה של מתים משום סיבה אלא אם כן זוהי סיבה חשובה וחיונית לשמירה על כבוד המת. אתר מצבות הוא אתר בו ניתן לרכוש מצבות לקראת הקבורה שאותן מניחים לאחר 30 יום כשקמים מה״שלושים״ לקראת שנת האבל וחשוב לרכוש אותן בזמן מפני שתהליך ההכנה שלהן הוא לא תמיד קצר.

קבורה והלוויה

על פי ההלכה יש לקבור את המת מהר ככל הניתן מתוך כבודו וכדי לא לגרום ל״הלנת המת״. את המתים קוברים על פי היהדות בבדים מיוחדים המכונים תכריכים, מעין כיסויים לבנים לגוף כאשר הגוף עירום לחלוטין. על פי ההלכה יש להניח את המת על גבו עם הפנים כלפי מעלה. את טקס הקבורה וההכנסה הפיזית של המת לאדמה צריכים לערוך יהודים בלבד. ההלוויה כוללת ברכות ותפילות שונות כאשר הברכה המוכרת ביותר היא ברכת הקדיש על המת.

 

 

מנהגי אבלות

מיד לאחר ההלוויה תתחיל השבעה. אלו הם שבעה ימי אבל עם מנהגים מיוחדים. על פי הנוהג בני המשפחה מדרגה ראשונה של הנפטר קורעים קרע בחולצתם לאות אבל ועל פי ההלכה הם צריכים להישאר עם אותם הבגדים במשך כל ימי השבעה ואסור להם להתקלח. במהלך השבעה גם אסור לקרובים להתגלח, לשתות אלכוהול או לקיים יחסי מין – ככלל מצווה להימנע מהנאות של הגוף בתקופה זו ולכן גם רבים נמנעים מאכילת בשר במהלך השבעה. ביום האחרון של השבעה עורכים סעודה שלאחריה עולים אל חלקת הקבר. שלושים יום לאחר הפטירה מניחים את המצבה על חלקת הקבר.

שנת אבל

כפי שאפשר לראות יש דרגות שונות לאבל על פי היהדות. יש את השבעה כשלב הראשוני ואת שלושים היום לאחר הפטירה והמקפידים ממשיכים את האבל לתקופה נוספת שנקראת שנת האבל. בשנה הזו על פי הנהוג אסור להשתתף בשמחות, יש להימנע מבילויים ואירועים משפחתיים גדולים ובכלל להימנע מכל אירוע חברתי בעל אופי משמח. המחמירים ימנעו כליל מהאזנה למוסיקה ויש גברים שממשיכים את הנוהג של ה״שלושים״ ונמנעים מתספורת וגילוח גם בכל שנת האבל. בתום שנת האבל על פי הלוח העברי עולים בני המשפחה לקבר שם אפשר לערוך טקס קצר ולשאת דברים אישיים.

להיות מוכנים מראש

שוב – אלו אולי דברים שלא תמיד כיף להתעמק בהם, אבל כאלו שבהחלט יעסיקו כל אחד מאיתנו בשלב כזה או אחר בחיים. מומלץ להכיר את המנהגים וההלכות השונות באופן כללי, ובפרט אם יש לכם קרוב משפחה שמתקרב לסוף ימיו. הכנה מראש תעזור לנו בתהליך העיכול והאבל ותאפשר לנו לדאוג לקבורה מכובדת וליווי ראוי לאדם שאהבנו בסוף ימיו.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות