ספירת העומר: כל מה שצריך לדעת

כשמדובר על מצוות, מנהגים ומסורת, נראה כי החלקים הגדולים והמוכרים הם כאלו שכולם מבינים עד הסוף מה עומד מאחוריהם. כלומר, כולנו יודעים פחות או יותר מדוע אסור לאכול חמץ בחג הפסח, מה המקור של מצוות הצום ביום כיפור או למה אסור להדליק אש בשבת, אך לצד הדברים המוכרים הללו נראה כי יש הרבה מאד דברים אחרים שלגביהם קיים לא מעט בלבול ואין ספק שאחת הדוגמאות הבולטות לדבר הזה היא ספירת העומר. אנחנו רוצים לעשות סדר בדברים ולהסביר במה מדובר ומה עומד מאחורי המצווה הזו של ספירת העומר.

מהי ספירת העומר?

ספירת העומר היא מצוות עשה מתוך תרי״ג מצוות שעל פיה נהוג לספור כל יום במשך 49 ימים החל מיום הקרבת מנחת העומר כאשר ביום החמישי בעצם חוגגים את חג השבועות וזוהי למעשה דרך לזכור ולהזכיר את מתן התורה במעמד הר סיני לאחר יציאת מצרים. אגב, חג שבועות נקרא בשמו על שם שבעת השבועות של ספירת העומר ומקור המצווה הוא בספר ויקרא ובספר דברים. בתקופה הזו יש מנהגים ומסורות שונות שנדבר עליהן בקצרה בהמשך ואם אתם רוצים ללמוד יותר לעומק על ספירת העומר אנו ממליצים בחום על אתר משיב כהלכה שבו תוכלו למצוא מידע מקיף.

משמעות הספירה

אז מדוע בעצם סופרים את ימי העומר? ובכן, אין תשובה חד משמעית לשאלה ויש לכך כמה הסברים שונים:

 

 

  • הכנה למתן תורה: ההסבר הנפוץ ביותר הוא שמתחילים לספור החל מסיום פסח שכן לאחר יציאת מצרים התחיל התהליך של קבלת התורה וזהו בעצם הדבר החשוב והעיקרי ולא יציאת מצרים עצמה.
  • סיבות חקלאיות: יש המצביעים על שינויים בשיטות החקלאות בתקופה הזו ורואים בספירה מעין ציפייה לקראת תוצרת חקלאית טובה יותר.
  • לא לשכוח את חג השבועות: בימים עברו, עוד בטרם לוחות השנה הנפוצים, האינטרנט ואמצעי התקשורת, היה חשש שאנשים יהיו טרודים בעבודתם יתר על המידה לאחר חג הפסח ועל כן עשויים לשכוח חלילה לחגוג את חג השבועות וספירת העומר מבטיחה שמצב כזה לא יקרה.

מנהגי אבלות בתקופת העומר

לאחר חורבן בית שני קיבלה ספירת העומר משמעות שונה וחדשה של אבל הקשור לאסון שבו מצאו את מותם כ-24 אלף מתלמידים של רבי עקיבא שלא נהגו בכבוד זה לזה. בחלוף השנים התפתחו מנהגי אבלות שונים והעיקריים והמוכרים שבהם הם האיסור להינשא בתקופה הזו והאיסור להסתפר ולהתגלח. כיום, מרבית קהילות ישראל מפסיקות לקיים את מנהגי האבלות ביום ה-33 לספירה (הלוא הוא ל״ג בעומר) מפני שעל פי המסורת המוות של התלמידים הפסיק להתקיים ביום הזה.

כמו כן ישנם מנהגים נוספים בימי ספירת העומר כגון:

  • אמירת תפילת רב הרחמים לפני שמחזירים את ספר התורה לארון בשבת בעדות אשכנז.
  • קריאה של מגילת שיר השירים בין קבלת שבת לערבית של שבת בכמה קהילות ספרדיות.
  • קריאה של הפיוט המוכר ״לכה דודי״ בלחן שונה ועצוב יותר במהותו ועוד.

לסיכום

אם כך, זוהי למעשה ספירת העומר על קצה המזלג וזוהי בהחלט תקופה מעניינת ששווה להכיר. אנו מזכירים שאם אתם רוצים ללמוד עוד על ספירת העומר ועל ההלכות השונות בתקופה הזו תוכלו להיכנס לאתר משיב כהלכה שבו תוכלו למצוא מידע מקיף על הנושא ואפילו אפשר לשאול שאלות ספציפיות ולקבל מענה מרבנים.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות