ברכות נפוצות ביהדות

היהדות, נחשבת לאחת מראשוני הדתות המונותאיסטיות, ביסודה מצויה מערכת מצוות וברכות הנעוצה בכתבי הקודש היהודיים. אחד מהעוגנים של הדת, הוא הברכות השונות, חלקן יומיומיות ואילו חלקן נאמרות רק ברגעים מסוימים. בין הברכות הנפוצות ביהדות, ניתן למצוא את ברכות השחר, ברכת המזון, ברכת הגומל ועוד.

ברכת המזון

ברכה זו נאמרת על מנת להודות לה' על המזון שניתן לנו. לפי התורה, על האדם לברך ברכה זו לאחר שצרך מזון ושבע. את הברכה הזו יש לומר בסיום סעודה שהלחם הוא חלק ממרכיביה, גם אם בכמות מעטה. ברכת המזון נאמרת הן על ידי גברים והן על ידי נשים, אך יש לציין שקיימת מחלוקת האם נשים מחויבות בברכה זו או שעבורן היא בגדר התנדבות. מה עושה אדם שאינו בטוח אם בירך את ברכת המזון בתום הסעודה? ובכן, במקרה זה, אם הארוחה הסתיימה בשובע, מוטב לברך בשנית.

ברכות השחר

ברכות השחר הן למעשה דרך להודות לה' על החיים שהתחדשו לאחר השינה ועל הטוב הקיים בחיינו, כמו כן, הן נאמרות טרם תפילת שחרית ובעת ההתעוררות מידי בוקר.

בין הפעולות עליהן מברכים בברכות השחר, ניתן למצוא ברכה שנאמרת בעת פקיחת העיניים, כזו הנאמרת בעת ההתלבשות, ברכה שמובעת בזמן רחיצת הפנים ועוד. כיום ברכות השחר נאמרות גם בבית הכנסת אחת אחרי השנייה. כמו כן, קיימים נוסחים שונים לברכות כמו נוסח אשכנז, נוסח ספרד, נוסח עדות המזרח ונוסח בלדי.

ברכת הגומל

מי שחייו ניצלו או מי שנקלע לסיטואציה בה היה בסכנת חיים ויצא ממנה בשלום, מברך את ברכת הגומל בכדי להודות לה' על כך. מדוע נקראת הברכה בשמה? ובכן, האדם מודה לה' שגמל עבורו טובה. נכתב בתלמוד כי על ארבעה סוגי אנשים לברך ולהודות, שכן אלה הם יורדי הים, הולכי המדבריות, מי ששהה בבית אסורים ומי שהבריא ממחלה. מלבד זאת, מקובל כי כל מי שיצא בשלום מסכנה מסוימת, עליו לברך את ברכת הגומל. הברכה נאמר בנוכחות עשרה גברים, בתנאי ששניים מהם עוסקים בהלכות ונחשבים לחכמי תורה.

ברכת אשר יצר

ברכת אשר יצר נאמרת לאחר עשיית הצרכים ועיקרה הוא להודות לה' על כך שיצר בגוף האדם נקבים המאפשרים לו להתפנות וכן, קיומן של מערכות גופנו המסלקות ממנו את הפסולת ושומרות על חילוף החומרים התקני. במקומות ציבוריים רבים ואף בבתים פרטיים תוכלו למצוא את ברכת אשר יצר תלויה בגלוי ביציאה מהשירותים וזאת בכדי להזכיר לאדם ולעודדו לברך על נפלאות גופנו.

ברכת הכוהנים

ברכת הכוהנים הייתה בעבר כזו שבה הכוהנים מברכים את בני ישראל, אך כיום היא מהווה חלק מתפילת העמידה והיא אף נאמרת באירועים שונים כדוגמת פדיון הבן. ברכת הכוהנים שמקורה בספר במדבר, היא למעשה אחד הטקסטים הקדומים ביותר שנמצאו. הברכה נמצאה כתובה על לוחיות במערת קבורה בירושלים המתוארכת לתקופת בית ראשון. טרם הברכה על הכוהנים ליטול את ידיהם, לחלוץ נעליהם, להתכסות בטלית ורק לאחר הפעולות הללו, לומר את הברכה מול ארון הקודש. ברכת הכוהנים מתקיימת בשעות הבוקר בימי חול, אך בימי צום, היא נאמרת גם בתפילת המנחה. נוסף לכך, ביום הכיפורים, נוהגים לברך בברכת הכוהנים רק בתפילת נעילה. בין העדות תוכלו למצוא הבדלים בברכה, שכן אשכנזים וספרדים שאינם שוהים בארץ, נוהגים לברך רק בחגים.

 

ביהדות קיימות ברכות שונות, הנאמרות בנוסחים שונים בהתאם לעדת המתפלל. חשוב לציין כי קיימות תפילות נוספות וייחודיות ליהדות כמו מודה אני, תפילת השחרית, קריאת שמע ועוד. היהדות עשירה בתפילות, ברכות ומצוות, שכן אלה הופכים אותה לכזו ייחודית וקסומה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות