שומר דלתות ישראל: הכול על קביעת מזוזה

קביעת מזוזה לבית ולחדרים היא אחת מתרי"ג מצוות, ואין בית יהודי בישראל שאין בו מזוזה בכל החדרים בבית שצריך לקבוע בהם מזוזה. עם זאת, לפעמים עולה הצורך לקבוע מזוזה מחדש אך לא יודעים כיצד התהליך עובד. לשם כך הכנו לכם מדריך מקיף על משמעות המזוזה ועל תהליך קביעתה בבית ובשערים.

קביעת מזוזה היא מצוות עשה

קביעת מזוזה בפתח הבית ובכל המשקופים שבבית היא מצוות עשה אחת מתרי"ג מצוות, בדומה לספירת העומר או לביעור חמץ לפני פסח. האזכור למזוזות הבית מופיע פעמיים בספר דברים באותו הנוסח: "… וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ" (פרק ו', פסוק ט' וגם פרק י"א פסוק כ'). פרט לעובדה שזוהי מצווה דאורייתא, זוהי גם מצווה דרבנן – מצוות קביעת המזוזה הייתה חשובה מאוד לחז"ל והם עמדו על כך שכולם יקיימו אותה. בדברי חז"ל אפשר למצוא מקורות לכך שהמזוזה היא בעלת סגולת שמירה, ובדרך כלל כשעל מישהו נופלת צרה כמו מחלה קשה או בעיות כלכליות, נוהגים לבדוק את המזוזות של הבית כדי לוודא שהן לא נפגעו, שהרי הצרה כנראה הופיעה בגלל מזוזה שניזוקה.

 

 

מבנה המזוזה והתוכן שלה

המזוזה בנויה בצורה די פשוטה – תיבה מוארכת (בית המזוזה) המגינה על הקלף שעליו כתובות המצוות. כפי שציינו, את המזוזות מציינים פעמיים בתורה, ושתי הפרשות שהן מופיעות בהן הן אלו הנכתבות בקלף הנכנס לתוך המזוזה – אלו הן שתי הפרשיות הראשונות של קריאת שמע. כדי שהמזוזה תיחשב כשרה, הקלף צריך להיות עשוי מיחידה אחד ומעור בהמה טהורה, ועליה פרשות "שמע ישראל" ואחריה "והיה אם שמוע" הכתובות בכתב סת"ם. המנהג של מתן נשיקה למזוזה הוא סמל לכך שאנחנו מקבלים עלינו את עול המצוות ואת עול מלכות שמיים.

אם הקלף פגום או קרוע, או שהפרשות כתובות בסדר ההפוך או שיש בהן טעויות כתיב או ניקוד כלשהן – המזוזה אינה כשרה ויש צורך להחליפה. כדאי לרכוש בתי מזוזות וקלפי מזוזות במקומות המתמחים בהכנתם, כמו אתר מזוזה, כדי לוודא שאתם מקבלים מזוזות כשרות שישמרו עליכם ועל ביתכם.

תהליך קביעת המזוזה

כל אחד ואחת יכולים לקבוע מזוזה בבית. כאשר קובעים מזוזה יש לברך ברכה מיוחדת: "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה". את המזוזה קובעים בכל פתח בית ובכל חדר, פרט לחדרי שירותים ולחדרי אשפה (אחרת יתקיים מצב של תשמיש מגונה). עוד חדרים וחללים שיש לקבוע בהם מזוזות הם מחסנים, חדרים המשמשים מגורים לבעלי חיים וגם שערי כניסה לחצרות, לבניינים או לערים אם יש כאלו. יש פטור מקביעת מזוזה במבנים שאינם משמשים למגורים כמו מבנים ציבוריים או בתי כנסת, אך ברוב המקרים מציבים שם מזוזות בכל מקרה. אין צורך לקבוע מזוזה במקום מגורים זמני כמו סוכה, אך יש חובה להציב מזוזה גם בחו"ל. את המזוזה יש להציב בצד הימיני של הפתח מכיוון הכניסה, כלומר שהיא נמצאת בצד ימין של מי שנכנס לחדר. זווית הצבתה הייתה פעם עניין של עדות – בעוד שהאשכנזים והמרוקאים נוהגים לקבוע אותה באלכסון, עדות המזרח האחרות מציבות אותה במאונך לאדמה. בימינו אין חשיבות לזווית הצבתה וכל בית קובע מזוזות בזווית לפי בחירתו.

מזוזות הנקבעות במקומות החשופים לתנאי מזג אוויר משתנים (למשל בדלתות חיצוניות או על שערים) עלולות להיפגע מנזקים סביבתיים, ולכן מומלץ מדי פעם להתבונן במזוזה ובקלף שבה. כל אחד ואחת יכולים לבדוק את הקלף, ואם הבחנתם בפגם תצטרכו להחליף את הקלף או את המזוזה כולה.

סיכום

מזוזה היא פריט חשוב בבית של כל יהודי, והיא גם אחת ממצוות עשה שבתרי"ג מצוות. תפקידן לשמור עלינו ועל הבית, ותפקידנו הוא לקבל את עול מצוות ועול מלכות שמיים בהצבתן בפתחי חדרינו. באמצעות שירות של חברה מקצועית המתמחה בהכנת מזוזות כשרות, תוכלו להבטיח סגולת שמירה על בתיכם ולקיום המצווה כהלכתה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות