התחדשות עירונית מפתח תקווה עד חיפה: התוכנית הממשלתית להעלאת רמת החיים בישראל עולה שלב

"התחדשות עירונית" הוא מושג שבוודאי שמעתם עליו לא מעט. זהו נושא שמקבל ביטוי בארץ מזה שנים לא מעטות ובמידה רבה גם בשנים האחרונות. מי שלא נחשף לכך אישית או עוסק בנדל"ן, לא תמיד מכיר מקרוב ומבין, במה בדיוק הדברים אמורים. אז מה היא התחדשות עירונית? עבור מה זה דרוש? והיכן היא מיושמת בארץ?

התחדשות עירונית – הרקע והצורך

הרעיון הבסיסי בהתחדשות עירונית, הוא לשדרג את הסביבה העירונית – הן המגורים והן תשתיות, מבני מסחר וממשל ועוד. עם השנים, נבנו בארץ מבנים חדשים בקצב גבוה, בתגובה למגוון מגמות משפיעות, כולל גלי העלייה ממדינות אחרות. בנייה זו נתנה מענה לצרכי המדינה המתפתחת, אך כיום, יש למבנים ותשתיות מיושנים אלה כמה חסרונות. למשל:

  • התיישנות – מבנים מתיישנים עם השנים ונחלשים. הדבר פוגם ביכולת להשתמש במבנה בנוחות. למשל, בגלל מים שחודרים דרך התקרה. עם הזמן, היחלשות המבנים מחריפה ויש לכך גם השלכות בטיחותיות משמעותיות. למשל בפני רעידות אדמה. מומחים מעריכים כי כל בניין שנבנה לפני 1980 כנראה לא עומד בתקן, ועל כן יש לשפץ אותו.
  • תכנון ובנייה שלא תמיד אידאליים – הבנייה המואצת בעבר, נדרשה לספק פתרונות דיור ובמהירות. במדינה צפופה ומוגבלת במשאבים, כולל כספיים, התכנון לא בוצע תמיד באופן הטוב ביותר. במקרים רבים, בעיקר במבנים פשוטים וזולים יחסית, התכנון העירוני היה טעון שיפור וגם תכנון המבנים עצמם לא אידאלי. לדוגמה: שימוש ב"תקרות רביץ", אשר חסכו מאוד בעלויות בניית גגות, אבל הוכיחו עצמן כסוג תקרה גרוע במיוחד. עדיין יש לא מעט דירות שבהן ניתן למצוא אלמנט מיושן זה ואחרים.
  • שיטות משופרות וחומרים מודרניים – עם השנים, התפתחו שיפורים רבים בחומרי בנייה, שיטות תכנון אדריכלי ובנייה. גם התקנים בנושאים אלה השתנו והשתפרו. מבנים שנבנו בעבר, לפני כן, לא נהנים משיפורים אלה.

בעקבות נקודות אלה ועוד, היקף הבניינים שמתאימים למימוש תהליכי התחדשות למיניהם, הולך וגדל. במקביל, ישנה מודעות ציבורית גוברת לכך. הדבר מקבל ביטוי בתקשורת, הן בעקבות קידום הדברים ברמת הממשלה והן מצד גורמים בעולם הנדל"ן שמרוויחים מכך.

 

 

הפתרונות שמיושמים בשטח

כתשובה לחסרונות אלה ונוספים, פרויקטי התחדשות עירונית מבצעים שינויים שונים בשטח, אשר משפרים את המבנים ובאופן כללי, מעלים את רמת החיים של תושבי המקום. פרויקטים כאלה יושמו ומיושמים בארץ בערים רבות. כיום, ערים אלה כוללות למשל את פתח תקווה, תל אביב יפו, רמת גן, הרצליה, נתניה, חיפה, רמת השרון, ירושלים, קריית אונו, נס ציונה וגבעת שמואל. גישה אחת של התחדשות, היא להרוס בניינים ישנים ולבנות במקומם חדשים. זו היא גישת "פינוי בינוי" הידועה ולרוב, היא מתבטאת גם בהגדלת צפיפות הדיור באזור מסוים. גישה נוספת שבולטת היא זו שמציגה תכנית תמ"א 38, אשר מחזקת מבנים ישנים מפני רעידות אדמה.

להתעדכן ולהרחיב את הידע

כל מי שמתעניין בנדל"ן ובמתרחש בערים ספציפיות, זקוק למקור מידע טוב בנושא זה. אם מבחינת התחדשות עירונית, פתח תקווה היא למשל העיר שמעניינת אתכם, תמצאו מידע מלא על כך ב-MAGDILIM – האתר הישראלי להתחדשות עירונית. באתר מידע על נדל"ן בכלל ועל התחדשות עירונית בפרט. גם כללית וגם בערים ספציפיות. האתר כולל מדורים רבים על היבטי משנה של עולם זה, כגון אדריכלות, כלכלה, משפט, שיווק ופרסום. הוא גם מציע מדריכים שונים ומביא תובנות מעניינות, מראיונות (מצולמים ובפודקאסט) עם מומחים בולטים.

לסיכום

יש להניח, שפרויקטי התחדשות עירונית יהיו בולטים בעולם הנדל"ן המקומי עוד לא מעט זמן וכך גם תרומתם המתמשכת.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות