המצבים בהם נצטרך מימוש זכויות רפואיות

 

לכל אחד מאיתנו יש זכויות רפואיות. זכויות אלו מגיעות ממוסדות ומשרדי המדינה ואנו משלמים עבורן מדי חודש דרך המשכורת, גם בדמי הביטוח הלאומי וגם במס ההכנסה. ברגע שאנו נפגעים בתאונה, נפצעים, לוקחים במחלה או סובלים מבעיות בריאותיות שונות, ישנם מצבים שבהם אנו יכולים לממש את הזכויות הרפואיות. הזכויות הללו נוגעות לרוב בנושאים כמו אובדן כושר ההשתכרות או כושר העבודה.

 

לעמוד מול הבירוקרטיה

כדי לממש את הזכויות הרפואיות, על הנפגע לתבוע את זכויותיו מול המוסד לביטוח הלאומי ומס ההכנסה. הזכויות הללו כוללות מענקים, קצבאות, פטור ממס ההכנסה, הקלות בתשלומי המס, הנחות שונות, פיצויים, ועוד מגוון של אפשרויות והטבות בהתאם למצבו ולחומרת הפגיעה. הבעיה נעוצה בכך שרבים מהנפגעים כלל לא יודעים שמגיעות להם חלק מהזכויות, וכשהם כבר מגישים תביעה, הם נתקלים בבירוקרטיה קשה. אבנר הייזלר מסביר שהכרת הזכויות הרפואיות היא חשובה במיוחד, ומי שאינו בקיא בכך, טוב יעשה אם יפנה לאיש מקצוע העוסק בתחום לטובת ייעוץ והכוונה.

 

מתי נממש זכויות רפואיות?

קיים מגוון מצבים שבהם נממש זכויות רפואיות, הנה העיקריים שבהם:

  • נכות כללית: מצב זה נקבע עבור מי שסובל מליקוי גופני, שכלי או נפשי, בין אם המצב נגרם ממחלה, מתאונה או ממום מולד. הזכויות מגיעות כאשר כתוצאה מהנכות אבד או צומצם כושרו של הנפגע לעבוד, להשתכר ולהשתלב בשוק העבודה.

 

  • נפגעי עבודה: עובדים שנפגעו בזמן העבודה זכאים לפיצוי על פגיעתם ועל אובדן הכנסתם בתקופה שלאחר הפגיעה. המוסד לביטוח לאומי משלם דמי פגיעה לתקופה של עד שלושה חודשים.

 

  • ילדים בעלי צרכים מיוחדים: הורים לילדים בעלי מוגבלויות או הסובלים מנכות נדרשים להתמודד עם קשיים אדירים, בכללן גם הוצאות כספיות משמעותיות בשל הלקות ממנה סובל הילד. קצבת ילד נכה ניתנת מגיל 91 ימים ועד גיל 18 ושלושה חודשים. במצב של ליקוי שמיעה חמור או תסמונת דאון הזכאות מתחילה כבר ביום הלידה.

המצבים בהם נצטרך מימוש זכויות רפואיות.

אילו זכויות רפואיות מגיעות לנפגע?

רשימת הזכויות הרפואיות ארוכה ותלויה במצבו האישי הייחודי של כל נפגע, אך בכל מקרה כדי לממש את הזכויות יש לקבל את הכרת המוסד לביטוח הלאומי בפגיעה. כאשר הביטוח הלאומי מכיר בפגיעה, ישנו מגוון רחב של סוגי פיצויים וזכאויות, הנה העיקריים שבהם:

 

  • קצבה חודשית: המוסד לביטוח הלאומי מחשב את גובה הקצבה על פי חומרת הפגיעה ודרגת הנכות, וכן עורך את חישוב הפגיעה בכושר ההשתכרות – מהו אחוז הירידה הצפויה בשכר. הקצבה משולמת על ידי הביטוח הלאומי.
  • מענק חד פעמי: מענק זה משולם כשאדם נפגע ואינו מסוגל להשתכר במשך תקופה של עד שלושה חודשים. מענק זה נועד לכסות את הוצאות המחייה בתקופה קצובה זו.
  • שירותים מיוחדים: קצבת שירותים מיוחדים מיועדת כשיש צורך בעזרה של אדם אחר בפעולות היום יום.
  • טיפולים רפואיים: זכאות לטיפולים רפואיים ללא תשלום למצבים שנגרמו כתוצאה מהפגיעה. זכאות זו כוללת בדיקות מעבדה וטיפולים שוטפים.
  • הטבות מס: אדם שהוגדרו לו אחוזי נכות במוסד לביטוח הלאומי זכאי להקלות בתשלומי מס ההכנסה.
  • סיוע ברכישת דירה ורכב: על פי דרגת הנכות שנקבעה, הביטוח הלאומי מחשב אחוזי סיוע בתחומים אלו. הסיוע המימוני מחושב לפי דרגת הנכות שנקבעה.
  • שירותים מול קרנות הפנסיה וחברות הביטוח: רובנו משלמים באופן חודשי עבור קרן פנסיה או ביטוח מנהלים. פוליסות אלו כוללות תשלום עבור מצבים של אובדן כושר עבודה המזכים את הנפגע בפיצוי דרך קרנות וביטוחים אלו.

 

למי פונים?

לפני שתוכלו לממש את זכויותיכם הרפואיות, עליכם לפנות לביטוח הלאומי על מנת שיכיר בפגיעה. התהליך הזה עלול להתארך בשל בירוקרטיה, דרישה להצגת מסמכים ומילוי טפסים, ולכן רבים פונים לעזרתם של עורכי דין המתמחים בנושא. לכל תביעה יש טופס שונה, ולכן עליכם לוודא כי אתם ממלאים את הטופס הנכון. כמו כן עליכם להגיע מוכנים ככל האפשר לוועדה הרפואית, שם ייקבעו אחוזי הנכות שלכם, כלומר לגובה הפיצוי או הקצבה שלהם אתם זכאים. אל תשתהו בהגשת התביעה, שכן אם לא תעשו זאת באופן מיידי, ייתכן כי תפסידו חלק מהזכויות שמגיעות לכם.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות