האם אפשר להפוך בית ישן לבית חכם?

הבתים הישנים והטובים שבהם גדלנו ושכולנו מכירים, כוללים כמה מערכות חשמל מובנות, נוחות ביותר. מעבר לשקעי החשמל ומערכת התאורה, ישנם לעתים דוד חימום מים חשמלי, מכונת כביסה, מקרר, תנור ועוד. הרשימה למעשה ארוכה למדי. אבל בית חכם זה עדיין לא. האם אפשר להפוך בית רגיל לבית מודרני מסוג זה? במה זה כרוך? והאם ניתן וכדאי לעשות זאת לבד?

שדרוג מהיר

התשובה הקצרה והחד משמעית, היא כן! בהחלט ניתן להפוך בית ישן ורגיל, למה שמכונה בית חכם. למעשה, ניתן לעשות זאת אילו די מהר. באמצעות התקנת מערכות בית חכם של חברה מתמחה בתחום זה, תוכלו לשדרג בית קיים במהירות, באופן מודולארי וגמיש. כלומר, להתקין רכיבי בית חכם שונים, על פי בחירתכם, מתוך קשת אפשרויות רחבה. אלה כמה דוגמאות, כיצד עושים זאת בפועל:

ממנוע בפיקוד קווי למנוע אלחוטי

ישנם התקנים שונים בדירות, אשר מופעלים באמצעות מנוע פשוט. לדוגמה, תריס חשמלי, אשר לחיצה על המפסק שמפעיל אותו, מעלה או מורידה את התריס. למנגנון זה, ניתן להוסיף מקלט אלחוטי, אשר יפעיל את אותו מנגנון, בתגובה ללחיצה על משדר מרוחק.

הפעלת התאורה מרחוק

בצורה דומה, ניתן להוסיף ליכולת להפעיל ולכבות מנורה, אפשרות לעשות זאת באופן אלחוטי, מרחוק.

עבור ביצוע שינויים כאלה בדירה, מוטב להזמין מומחים. זאת, הן מבחינת ההתערבות המקצועית במערכות החשמל שבביתכם והן מבחינת הידע לגבי בית חכם ואפשרויותיו השונות.

סוגי אלמנטים מנוהלים

את הרכיבים השונים בדירה שאותם תוכלו לשדרג באופן כזה, ניתן לחלק גם כך:

  • תאורה – ניתן לשדרג את מערכות התאורה של הבית, כך שניתן יהיה לשלוט בהן מרחוק. כמו כן, ניהול מתוחכם ואוטומטי של המערכת, מאפשר לנהל זאת בהתאם למצבים השונים בהם הבית נמצא. למשל, בהגעתכם חזרה לדירה בערב, הדלקת התאורה בכניסה לבית באופן אוטומטי, לאחר פתיחת שער הכניסה עבורכם.
  • רכיבי אבטחה – לשליטה מתקדמת בתאורה יש השלכות של נוחות אך הדבר עשוי לשדרג גם את האבטחה במבנה. בכל מקרה, בהיבט האבטחה יש לטכנולוגיית הבית החכם הרבה מה להציע. ראו למשל בפסקה הבאה, לגבי חיישנים והודעות סלולאר.
  • פתחי הבית – אין ספק, כי אחד מסוגי הדברים שהייתם רוצים לשדרג במיוחד, מסיבות רבות, הם פתחי הבית. יש לכך השלכות של אבטחה, נוחות ועוד. מדובר על דלתות שונות, חלונות, תריסים ווילונות, בהם ניתן לשלב חיישנים, מצלמות, מנועים ועוד.
  • אלמנטים שונים בחצר – שער כניסה למבנה, פרגולות וסוככים.

האם אפשר להפוך בית ישן לבית חכם?

הרכיבים הקבועים

מעבר לאפשרויות אלה, שהן כאמור מודולאריות ולבחירתם, יהיו בבית חכם כמה סוגי תשתיות שמאפשרות את תפקודו. אלה יכללו:

  • חיישנים שונים – חיישני אור, רוח, שמש ותנועה, חיישני טמפרטורה, הפסקת חשמל, נוכחות מים, מצב (פתוח או סגור) של דלתות, חלונות ותריסים.
  • פיקוד מרכזי – מערכת אלקטרונית מרכזית אשר מנהלת כל זאת. המנגנון שאליו הכול בפועל מתחבר.
  • תוכנה לשימוש בעלי הדירה – פאנל ניהול למערכת הפיקוד ואפליקציות לסמארטפונים, מאפשרים לנהל את הבית החכם באופן נוח וגמיש, באמצעות תוכנה.
  • הודעות סלולאר – תקשורת דו כיוונית בין מערכת השליטה של הבית לבין בעלי הדירה, באמצעות הודעות ברשת הסלולארית. כך ניתן לנהל את העניינים, למעשה מכל מקום. המערכת עצמה, תוכל בעזרת יכולת זו לשלוח לכם התראות שונות (למשל, על חשד לפריצה למבנה).

לסיכום

בכדי לשדרג את ביתכם, אין צורך לקנות בית חדש. במקום זאת, שדרגו את הבית עם מערכות בית חכם.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות