תזונת פיגן: כבר לא צריך לבחור בין פלאו לטבעוני

הכירו את "פיגן" – סוג התזונה החדש המשלב בין פלאו לתזונה טבעונית. ובאנגלית:

Paleo + Vegan = Pegan

לפי הוגה השיטה – דר' מרק היימן, תזונה זאת מקדמת בריאות על ידי הפחתת דלקתיות ואיסון הסוכר בדם. עם זאת – יש החולקים על כך שהשיטה אכן בריאה ומועילה.

קראו כתבה זאת ותוכלו להחליט בעצמכם.

תזונת פיגן

מהי תזונת פיגן?

תזונת פיגן משלבת עקרונות של פלאו ושל טבעונות, ומבוססת על הרעיון כי מזונות סמיכים תזונתית שהם מזון מלא יכולים להפחית דלקתיות, לאזן את הסוכר בדם, ולתמוך בבריאות אופטימלית.

למרות שהדיאטה הוא שילוב של שתי שיטות תזונה מחמירות למדי, תזונת הפיגן היא קלה יותר ליישום ופחות מגבילה משני אבותיה.

בתזונת פיגן ישנו דגש גדול על ירקות ופירות, ולצידם גם כמויות מוגבלות של בשר, דגים, אגוזים, זרעים וחלק מהקטניות.

צריכת מוצרים מעובדים בהם סוכרים, שמנים ודגנים אינה מומלצת במסגרת התזונה, אולם אפשרית בכמויות קטנות.

למרות שהשם הכולל הוא "דיאטת פיגן" , לא מדובר בתזונה הרלוונטית רק לזמן הורדה במשקל, אלא לאורך החיים.

 קטניות

מהם המזונות והעקרונות של תזונת פיגן?

  1. אכלו הרבה ירקות!

ירקות ופירות מהווים את קבוצת המזון העיקרית בדיאטה זאת, למעשה 75% מהתזונה שלכם צריכה להיות ירקות ופירות. על מנת להפחית את רמת הסוכרים בדם יש להעדיף ירקות ופירות בעלי ערך גליקמי נמוך ושאינם עמילניים.

  1. אכלו פחות חלבון מהחי, ובחרו היטב את החלבון שלכם!

בתסונת פיגן מותר לצרוך הרבה פחות חלבון מהחי מאשר בתזונת פליאו. למעשה – חלבון מהחי יכול להוות פחות מ25% מהתזונה שלכם בדיאטת פיגן.

לפי תזונת פיגן עדיף שלא לצרוך חלבון מהחי המגיע ממקורות חקלאות מתועשים, אלא כזאת המגיעה מחחות אורגניות ומבעלי חיים הרועים וחיים בשטח טבעי. דגים, ומביוחד דגים בעלי תכולה נמוכה של כספית הם מקורות חלבון מומלצים לתזונת פיגן.

  1. הקפידו לצרוך שומנים שעברו מינימום עיבוד

השומנים הבריאים שאתם יכולים לצרוך בשיטת תזונה זאת הם: אגוזים (ללא בוטנים), גרעינים,  אבוקדו ושמן שיוצר בכבישה קרה, קוקוס ואומגה 3 שמקורו בדגים.

  1. דגנים מלאים וקטניות

למרות שמרבית הדגנים והקטניות אסורים בתזונת פיגן משום שהם מעלים את רמות הסוכר בדם, ישנם קטניות ודגנים מומלצים, ובהם דגנים ללא גלוטן . כמות הדגנים המותרת בארוחה היא מנה אחת (125 גרם), וכמות הקטניות היא חצי מנה (75 גרם).

דגנים מומלצים: קינואה, כוסמת, דוחן, טף, אורז שחור ושיבולת שועל

קטניות מומלצות: עדשים, חומוס, שעועית ושעועית שחורה

תזונת פיגן

ממה כדאי להמנע בתזונת פיגן?

מוצרי חלב, מוצרים המכילים גלוטן,  סוכר, שמנים מעובדים ותוספי מזון.

למה כדאי לעבור לתזונת פיגן?

הדגש החזק על צריכת  ירקות אורגניים הוא אולי התכונה הטובה ביותר שלה.

פירות וירקות הם חלק מן המזונות המגוונים ביותר מבחינה תזונתית. הם מלאים סיבים, ויטמינים, מינרלים, ותרכובות צמח ידוע כדי למנוע מחלות ולהפחית דלקות בגוף.

תזונת פיגן גם מדגישה צריכת שומנים בריאים, לא רוויים מדגים, אגוזים, זרעים, וצמחים אחרים שעלולים להיות בעלי השפעה חיובית על בריאות הלב.

 

נכתב על ידי מיכל מורנו – הנמנית על צוות "האורגני" – עסק חברתי שהוקם על מנת לענות על צורך מהותי – טיפוח צרכנות מודעת וירוקה, על ידי חיבור יצרנים וחקלאים אורגניים מכל הארץ עם משפחות בריאות.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות