חופשת לידה לאבות: כל מה שרציתם לדעת!

מזל טוב! אתם בהריון או שאולי כבר נולד לכם ילדכם האהוב, וכעת מה שאתם צריכים לעשות הוא לדאוג לילד לכל צרכיו ולעבוד יחדיו על מנת שתוכלו גם לגדל משפחה אך גם להישאר שפויים!

כיום לא רק נשים הם חלק נכבד מהמערכה בכל הנוגע להקמת משפחה וגידול ילדים, וזאת משום שגברים גם הם רוצים לשאת בנטל וגם מעוניינים להיות חלק אינטגרלי בגידול הילדים וטיפול בענייני היום יום.

אז לפני שאתם מתחילים בתהליך ההורות הקסום והמאתגר: חשוב שגברים ידעו שגם להם יש זכויות וכי כיום החוק מאפשר לגברים לצאת לחופשת לידה ואף לוות את הנשים שלהם בכל צורך בזמן ההיריון ובעיקר בזמן בדיקות בהריון אשר נחשבות חשובות.

אז כיצד ממצים את הזכויות, ומקבלים חופשה לידה לאבות? כל המידע בהמשך.

אם אתם גברים שרוצים להיות חלק בלתי נפרד מגידול ילדכם ואם אתם רוצים לסייע לאישה שילדה גם בזמן ההיריון וגם לאחר הלידה: חשוב שתעדו קצת יותר על הזכויות שלכם.

חופשת לידה לאבות

חופשת לידה לאבות

חופשה מסוג זה מקנה לגבר להעדר לתקופה מעבודתו וזאת בזמן הלידה של תינוקו ולאחריה. הגבר יכול ליהנות מחופשת לידה החל מרגע הופעת הצירים או ירידת המים של האישה ועד לאחר עשרים וארבע שעות מרגע הלידה.

לאחר מכן יכול הגבר לקחת חופשה בתשלום או ימי מחלה על מנת שיוכל ליהנות מחופשת לידה לאבות תוך שהוא זוקף את תקופת האשפוז תחת מחלת בת זוג.

כיצד מקבלים גברים תשלום על חופשת הלידה?

אם גבר בחר לקחת חופשת לידה, הוא יוכל לקחת את החופשה או על ימי חופש שצבר או עלי חשבון ימי מחלה. בכך יכול הגבר לקחת גם חופשה בזמן הלידה והטיפול בתינוק וגם על מנת שיכול לשהות עם בת הזוג שלו בזמן ההיריון ובזמן הצירים ולאחר הלידה.

חשוב לדעת כי לפי החוק אין לפטר גבר ששהה בחופשת לידה או בזמן הלידה עם בת הזוג, וכי חל איסור לפטר עובד בתקופה של 60 ימים לאחר חזרה מחופשת לידה.

בכל הנוגע להארכת חופשת לידה גם נשים יכולות לבצע הארכה של חופשת הלידה שלהן אך גם כאן הדבר יבוא על חשבונן ולא על חשבון המעסיק.

ומה קורה אם רוצים להאריך את זמן השהייה בבית?

אם גבר מעוניין להאריך את זמן שהייתו בבית עם התינוק, הוא יכול על פי חוק להאריך את חופשת הלידה על חשבונו למשך 60 ימים בלבד. עם זאת חשוב לדעת כי בזמן זה לא יקבל הגבר תשלום ממקום העבודה שלו.

היעדרויות בזמן ההיריון

רבות הנשים שכבר יודעות כי בזמן ההיריון הן יכולות לקבל שעות פנויות או ימי חופשה על מנת לצאת לשלל בדיקות בהריון כמו: בדיקות מי שפיר, בדיקות אולטרסאונד, העמסת סוכר, בדיקות שתן ודם ועוד.

בנוסף מועדות לכך הנשים כי הן יכולות לאחר הלידה ובזמן חזרה למקום העבודה לקבל זמן הנקה סביר שבו הן יוכלו להניק את תינוקן. עם זאת בכל הנוגע לגברים חשוב לדעת כי גבר יכול להעדר ממקום עבודתו כ7 ימים מצטברים בשנה וזאת לטובת ביצוע בדיקות ואשפוזים הדרושים להריון ולידה. גם כאן כמו בלקיחת חופשת לידה ימי החופש יבואו על חשבון ימי מחלה או ימי חופשה של העובד.

חופשת לידה לאבות

האם מאבדים את הזכויות הסוציאליות בימי החופש?

חשוב לדעת כי בזמן ההיריון והלידה לא יאבדו שני ההורים את הזכויות הסוציאליות שלהם וגם הגבר וגם האישה יקבלו את כלל ההפרשות לפנסיה ולבטוחים השונים מהמעסיק.

עוד חשוב להבין כי במקרים קשים של מחלת היולדת או אפילו מוות של בת הזוג, יוכל לקבל הגבר את כל זכויות חופשה הלידה אשר נועדו לאישה כדי לטפל בתינוקו.

לסיכום, אנו מקווים שאצלכם הכל תקין וכי אתם בריאים ושלמים כמו גם תינוקכם. ובכל זאת אל תשכחו למשש את הזכויות שלכם וזאת על מנת שתוכלו להקל על האישה בתקופה ההיריון, הלידה ולאחר הלידה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות