בדיקות בהריון

אילו בדיקות עושים בכל מהלך ההיריון? אם את נמצאת לפני הריון או בהריון או לקראת לידה, ישנן כמה בדיקות חשובות שחשוב שתבצעי. בדיקות מסוימות יש לבצע לפני הכניסה להריון, וישנן בדיקות שחשוב לבצע במהלך ההיריון על מנת לעבור הריון תקין וחלקן לפני הלידה. אז מה הן אותן הבדיקות? הפירוט בהמשך:

ישנם מספר בדיקות שיש לבצע לפני הכניסה להריון

בדיקות גנטיות

לפני ההיריון חשוב לבצע בדיקות סקר גנטי. הבדיקות נועדו לאיתור מחלות גנטיות בבני הזוג והן נועדו על מנת למנוע מהעובר לחלות במחלות אלה. חשוב לבצע את הבדיקות עוד לפני תכנון המשפחה, אך אם לא ביצעתם אותן ניתן לבצע את הבדיקות גם במהלך ההיריון אך חשוב מאד שהן יעשו מוקדם ככל האפשר.

בדיקות נוספות אותן מבצעים לפני ההיריון הן בדיקות HIV, בלוטות התריס ובדיקות שתן. בנוסף חשוב לבצע לפני ההיריון חיסון נגד אדמת וזאת בעיקר בקרב נשים שלא חוסנו נגד אדמת בילדותן.

בדיקות במהלך ההיריון

מעקב אחות

בזמן ההיריון בודקים לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובצקות. את הבדיקה עושים אחת לחודש וזאת עד שמגיעים לשבוע ה 40 להריון.

אולטרסאונד

בדיקה זאת מטרתה, לבדוק את המיקום של שק ההיריון גם בתוך החרם וגם מחוצה לו. הבדיקה מטרתה לוודא כי התפתחות העובר תקינה, את התקדמות ההיריון ואת מספר העוברים שברחם.

בדיקות דם

ישנן בדיקות דם שחשוב לבצע ביניהן: בדיקות סוג הדם של היולדת, נוגדנים ובדיקות סוכר בדם.

CVS

בדיקות אלו מתייחסות לשילייה, והן נועדו לבדוק מומים בעובר, כמו למשל בדיקה של תסמונת דאון בעובר. הבדיקה סוקרת את השיליה באמצעות דגימה שנלקחת ממנה, תוך ביצוע בדיקה וגינאלית או בטנית. הבדיקה מוודאת את תקינות הכורומוזמים בעובר והיא הכרחית גם למי שעברה בדיקות סקר גנטי.

שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית מתבצעת על ידי אולטרסאונד. גם בדיקה זאת מטרתה לבדוק האם יש מומים בעובר, תוך ווידוא כי אין לעובר הצטברות נוזלים בעורף או בצקת בעורף. הבדיקה תפקידה לגלות מומים בעובר.

סקירת מערכות מוקדמות

בדיקה זאת סוקרת את העובר והתפתחותו. בסקירה בודקים את המערכות של העובר ואת תקינותן, ועוקבים אחר תפקודן. הסקירה מתבצעת בדרך כלל בין שבוע ה 19 ל שבוע ה 24 להריון.

בדיקת חלבון עוברי

בדיקת זאת בודקת את החלבונים בדם העובר. הבדיקה מתייחסת לגיל העובר ולמשקל של האם, והיא משכוללת עם נתונים שונים. בכך ניתן לאבחן מומים ביילוד.

בדיקת מי שפיר

בבדיקת מי השפיר נבדקים המים שברחם ובודקים את הכרומוזומים ותקינותם בגוף העובר. בכך ניתן לבדוק האם התינוק בסיכון או שמא יש מומים ביילוד.

סקירת מערכות מאוחרת

בדיקה שמתרחשת בשבוע ה 15 להריון, והיא בדיקת אולטרסאונד שבמהלכה בודקים את שלמות העובר ותפקוד המערכות בגוף שלו. בדיקה זאת חשובה משום שישנם לעיתים מומים היילוד שמתגלים רק לאחר השבוע ה 20 להריון.

בדיקות סוכר

בדיקות אלה נעשות על ידי בדיקות דם ושתן, תוך העמסת סוכר שנועדה לבדוק האם לאם יש סיכוי לסוכרת הריון. בנוסף, נעשות באותה הזדמנות גם בדיקות נוגדנים.

שקילה – בדיקת הערכת משקל תפקידה לבדוק כמה העובר שוקל, מהו קצב התפתחותו, ואיך הוא ממוקם ברחם. הבדיקה נעשית באמצעות אולטרסאונד.

GBS

בדיקה זאת הינה כזאת שבה בודקים האם ישנו חיידק GBS שעלולים להופיע במהלן ההיריון. הבדיקה נעשית באמצעות לקיחת תרבית נרתיקית. אם מגלים את החיידק ניתן טיפול אנטיביוטי  למניעה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות