איך מזהים חרדות אצל ילדים?

הנטייה להגן על הילדים היא נטייה טבעית של כל הורה. אולם, לא פעם הנטייה הזו גורמת לאי זיהוי מוקדם של חרדות, ובהתאם לכך התמודדות מורכבת בעתיד של הילד עם החרדות. כיצד בכל זאת ניתן לזהות את החרדות וכיצד מטפלים? על כך – במדריך המיוחד הבא.

זיהוי חרדות אצל ילדים: גילוי ואבחון בגיל מוקדם ככל האפשר

בתקופת הקורונה נרשם זינוק של עשרות אחוזים בפנייה של ילדים ובני נוער למוקדי החירום לבריאות הנפש. למעשה, הורים רבים שמגוננים על הילדים אינם מודיעם לעובדה כי הילדים מפתחים חרדה (גם ללא קשר לתקופת הקורונה) ובעקבות כך מפתחים בעתיד סימפטומים של חרדה המשפיעים באופן משמעותי על שגרת חייהם כבוגרים. גורמים לחרדות אצל ילדים ודרכי טיפול הם רבים, כאשר ניתן לומר כי לאור המודעות פותחו כלים משמעותיים המאפשרים לכם כהורים לסייע לילדים עוד בגילאים צעירים – לעיתים אפילו בגילאי הגן.

איך מזהים חרדות אצל ילדים

מהם הסימנים לחרדה אצל ילדים?

בדומה למבוגרים, חרדה אצל ילדים מתבטאת במצבים שבהם הילד חש שהוא מצוי בסכנה – למרות שאין כזו. החרדה יכולה להתבטא באופן ישיר באמצעות אמירות ישירות או שינוי התנהגות המתבטא בהסתגרות, מצב רוח ירוד, הימנעות מלקיחת חלק בסיטואציות חברתיות או משפחתיות כמו גם היצמדות להורה באופן קבוע. נוסף לכך, ילדים הסובלים מחרדה מגלים לרוב ביצועים נמוכים עקב החרדה בפן הלימודי והחברתי, ולכן לא פעם הצוותים בבית הספר או בגן יגלו עוד לפני כן כי הילד סובל מחרדה, ויעדכנו אתכם ההורים. נוסף לכך, אם הילד מונע מכם לצאת לבילוי או מנסה להפעיל מניפולציות רגשיות, ככל הנראה הוא סובל מחרדה ולכן הטיפול הוא הכרחי עוד בשלבים התחלתיים, כל זאת בכדי למנוע מהחרדה "לשלוט" בילד ולמעשה ללוות את הילד גם בחייו הבוגרים.

כיצד מטפלים בחרדה אצל ילדים

כאמור, ישנן לא מעט טכניקות אשר פותחו בשנים האחרונות לצורך התמודדות עם חרדה של ילדים. השיטה הראשונה היא באמצעות טיפול פסיכולוגי המאפשר להבין לעומק מהיכן נובעת החרדה ובהתאם לכך הקניית מיומנות נדרשת בעבור הילד לצורך התמודדות. דרך נוספת היא באמצעות הדרכת הורים המבוססת על חשיפה של הילד לגורם החרדה באופן הדרגתי, כחלק משיטת טיפול הקובעת כי ככל שהילד נחשף בצורה מבוקרת לחרדה – כך הוא יכול לקבל שליטה, ובהתאם לכך להגביר את הביטחון והדימוי העצמי. במסגרת החשיפה אתם כהורים נדרשים לשבח את הילד על אומץ לבו ועל ההתקדמות שלו, כאשר את החשיפה ניתן לבצע באמצעות ליווי מקצועי מצד מדריך הורים המתמחה בתחום של חרדות אצל ילדים. שיטה נוספת היא באמצעות טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (CBT) הנחשב לאחד הטיפולים המתקדמים בעבור ילדים ומבוגרים הסובלים מחרדה. לסיכום, זיהוי מוקדם של חרדה אצל ילדים מהווה חלק משמעותי לצורך התמודדות, ובהתאם לכך גם טיפול.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות