ספר השירים הגדול: למה צריך לקרוא פרקי תהילים?

ספר תהילים מוכר לא רק בתור אחד הספרים הקדושים לעם היהודי, אלא הוא גם בין הספרים הפופולריים ביותר בקרב יהודים רבים. אם יצא לכם לתהות אי פעם מה הופך את ספר תהילים לספר כה בולט במסורת היהודית, המאמר הבא הוא בדיוק בשבילכם. מהו ספר תהילים, מי כתב אותו ובאילו מקרים כדאי לקרוא בו? הינה כל מה שחשוב לדעת על ספר תהילים.

איפה ניתן לקרוא פרקי תהילים?

ספר תהילים הוא אחד מספרי המקרא, והוא כלול בחלק הכתובים (החלק האחרון של התנ"ך). לכן, תוכלו למצוא את הספר בכל ספר תנ"ך סטנדרטי, אך כיום גם אפשר לקרוא פרקי תהילים באתר כיפה באופן מקוון ובקריאה נוחה המחולקת לפי פרקים. כמו כן, ניתן לרכוש ספרים פיזיים המכילים רק את החלק של תהילים במקום את כל התנ"ך, ולרוב מדובר בספרים מהודרים ביותר המוצעים לרכישה במגוון גדלים. בחלקם, אף תוכלו למצוא ביאורים חסידיים ותפילות יומיות.

ספר תהילים

ספר תהילים, כאמור, הינו אחד מספרי המקרא הכלול בחלקו האחרון של התנ"ך והוא בין הספרים הקדושים ביהדות. למעשה, ספר תהילים מורכב מכ-150 מזמורים שונים אשר כל אחד ממזמורים אלה מהווה יחידה עצמאית וסגורה העומדת בפני עצמה, וכל המזמורים יחדיו כוללים כ-2,527 פסוקים בסך הכול. מחבר הספר, על פי המסורת היהודית, היה דוד המלך, וכפי שנכתב בתלמוד: "דוד כתב ספר תהלים על ידי עשרה זקנים: על ידי אדם הראשון, על ידי מלכיצדק, ועל ידי אברהם, ועל ידי משה, ועל ידי הימן, ועל ידי ידותון, ועל ידי אסף, ועל ידי שלשה בני קורח". חלק מהמזמורים בספר תהילים אף נושאים את שמו של דוד המלך, וכ-73 מתוך כלל המזמורים משויכים בפתיחתם לדוד המלך. המילה "תהילים", הנושאת את שמו של קובץ המזמורים, נגזרת מהמילה "תהילה" שפירושה שבח, הלל.

 

 

חלוקת הספר

כפי שנכתב בפסקה הקודמת, ספר תהילים הינו ספר הכולל כ-150 מזמורים, ועל כן כל מזמור הוא פרק בפני עצמו – כך לפי השיטה המקובלת כיום לחלוקת הספר. מדובר בחלוקה יחסית מודרנית, שכן בעבר (ובמיוחד בספרות חז"ל) נהגו לחלק את הספר בצורה מעט שונה. על פי כתבי חז"ל אנו למדים כי בעבר נהגו להחשיב מזמורים מסוימים כמזמור אחד, כך שחז"ל חילקו את הספר לכ-147 מזמורים. לדוגמה, מזמורים מב-מג אוחדו בתקופת התלמוד למזמור אחד, כנראה בעקבות הפזמון החוזר בשני המזמורים בנוסח מעט שונה.

מתי קוראים בספר תהילים?

הדבר המעניין ביותר בנוגע לספר תהילים הינו ללא ספק הזמן בו נהוג לומר את פרקי הספר. מזמורי תהילים עוסקים בענייניו של האדם הפרטי ונוגעים בייסוריו, במצפונו, במכאוביו ובבקשתו לרחמים עליו ועל הציבור כולו. לכן, לא בכדי ניתן להבחין כי יהודים רבים נוטים לומר פרקי תהילים בעתות משבר ומצוקה, ואף במקרים של סכנה, חולי או בכל מקרה בו היהודי חש צורך להרגיש קרוב לאלוהיו. כמו כן, נהוג לקרוא פרקי תהילים לישועתו של אדם, או לעילוי נשמתו של נפטר. על פי הקבלה, מזמורי תהילים פותחים צוהר לתקווה ולנחמה, שכן רבים מאמינים שיש בהם סגולה מיוחדת של עוצמה רוחנית.

נוסף על כל אלו, אמירת פרקי תהילים נהוגה במועדים שונים והם אף נכללים בסידורי תפילה יומיים של יהודים רבים. הדבר עשוי כמובן להשתנות מזרם לזרם, אך ככלל רבנים ואנשי דת ממליצים לקרוא פרקי תהילים מתוך כוונה ואמונה שלמה לצורך זיכוך הנפש.

סיכום

לסיכום, ספר תהילים הוא בין הספרים הקדושים ביותר בדת היהודית. כיום, תוכלו למצוא את הספר בגרסתו המקוונת באתר כיפה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות