חוגגים לפי המסורת: מהי שבת חתן?

שבת חתן, המכונה גם "אופרוף", או "שפינהאלץ" ביידיש, הוא מסורת יהודית נפלאה שנהוג לקיים לפני החתונה, או אחריה – תלוי לאיזה עדה אתם משייכים. אם אתם מגיעים מעדות המזרח, כנראה שתקיימו את שבת החתן לאחר החתונה במסגרת ימי שבע הברכות, אך אם אתם משתייכים לעדות אשכנז, תקיימו אותה לפני החתונה. כך או כך מדובר באירוע נפלא, אשר מאחד בין המשפחות והחברים של החתן והכלה, שחוגג פעם נוספת את החיבור הקסום בין הזוג. במהלך השבת חתן, החתן, המשול למלך לפי התורה, יעלה לתורה – וזאת לצד מנהגים נוספים ששבת זו כוללת. אז מהי שבת חתן? ומה המנהגים שלה? הפרטים במאמר הבא

שבת חתן – מועד נוסף לחגוג את החיבור בין בני הזוג

אז נכון שהמנהג החשוב ביותר בשבת החתן הוא העלייה לתורה של החתן, אשר לפי היהדות נחשב למלך. אך לצד עלייתו לתורה, לשבת חתן יתרונות נפלאים נוספים, כמו למשל איחוד אינטימי בין המשפחות של שני הצדדים – כי עם כל הכבוד לחתונה, אין באמת דרך להתחבר ביום הזה, בשל ההמולה, האנשים הרבים והמוזיקה הרועשת. מנגד, שבת החתן היא אינטימית יותר, ומעניקה הזדמנות לאיחוד בין האנשים היקרים ביותר לחתן ולכלה. שבת החתן נחשבת לשבת מיוחדת מאוד, והיא מסמלת את החיבור החזק בין החתן לכלה. במהלך שבת החתן בני הזוג והמשפחות מקיימים מספר מנהגים, כגון:

 

 

עלייה לתורה

המנהג המשמעותי ביותר במהלך שבת החתן הוא עלייתו לתורה של החתן. במהלך העלייה לתורה, על החתן לקרוא את פרשת השבוע. בשבת זו, החתן מחויב לעלות לתורה, וזו הסיבה המרכזית להתכנסות שבת החתן. כמו כן, אם אדם קרוב אליו נפטר במהלך השנה הקודמת לחתונה, החתן יקרא פסוקים מסוימים כדי לכבד את כבוד הנפטר ולכבד את זכרו. העלייה לתורה של החתן נחשבת לברכה עבור אחרים, ולא עבור החתן עצמו. את העלייה לתורה, משפחות רבות בוחרות לעשות בכותל המערבי בגלל קדושת המקום. במקרה כזה, מומלץ להשתמש בשירותי הסעות בירושלים לנוחות בני המשפחה שרוצים להגיע לחגוג עם החתן.

זריקת מגדים על החתן

מנהג נחמד נוסף של שבת החתן הוא זריקה של סוכריות, או דברי מאכל קלילים אחרים על החתן לאחר עלייתו לתורה, ובעת סיום הטקס הילדים אוספים אותם. המקור של המנהג הזה הוא במסכת ברכות, שם מוזכר כי נהגו לזרוק על החתן והכלה קליות ואגוזים. כמו כן, גם באירוע בר מצווה נוהגים לקיים את המנהג החביב הזה.

קידוש

לאחר קריאת תפילת מוסף, נהוג לקיים את מצוות הקידוש ולהזמין לאירוע הזה את כל בני העיר – כך לפי דברי הרשב"א. הקידוש צריך להיות שמח, ומקרב את לבבות כל הנוכחים. כמו כן, רבנים רבים טוענים שמקורו של מנהג זה הוא בפרקי דרבי אליעזר.

שירים וזמירות

בשבת החתן נהוג לצאת בשירים וזמירות כדי לשמח את החתן והכלה, אפשר להתחיל בשירים ובזמירות לאחר העלייה לתורה, או לאחר סיום ההפטרה והברכות. בקהילות החסידיות נהוג לשיר לחתן גם בדרך לבית הכנסת בשבת בבוקר – העיקר לשמח את החתן והכלה כמה שאפשר.

בשורה התחתונה,

מטרתה העיקרית של שבת החתן היא להעלות את החתן לתורה. מנהג זה הוזכר לראשונה בדברים של הרב מרדכי יפה, המכונה גם "הלבוש", כאשר הזכיר את מנהג זה, ובנוסף המנהג הוזכר גם ב"מגן אברהם". אמנם מדובר במנהג יהודי קדום, אך כמו מנהגים יהודיים עתיקים נוספים, גם את המנהג הזה מקיימים עד עצם היום הזה – מפני שהוא מאחד ומשמח את החתן והכלה. במקרים רבים, המשפחות של החתן והכלה מוצאות מקום לשבת חתן, כלומר ישנות באותו הבית, או באותו בית המלון כדי לחגוג את המאורע, מה שגורם למשפחות להכיר יותר אחד את השני, להתקרב ולהתגבש. זה הקסם המדהים של המנהג הזה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות