נערכים לכל תרחיש: מהו אובדן כושר עבודה וכיצד אפשר להיערך למקרה כזה?

אובדן כושר עבודה הוא מונח אשר מתייחס לאדם אשר בשל מחלה או תאונה איבד את היכולת לעבוד באופן חלקי או מלא במסגרת משלח ידו בטרם חל שינוי במצב הרפואי. מצבים אלו עלולים להתרחש גם בעבור עובדים בריאים שאין להם רקע רפואי, ובוודאי בעבור מי שכבר סובל מרקע רפואי אשר עשוי לפגוע בעבודתו, כאשר בישראל ישנם שני מוסדות הפועלים לטובת סיוע לעובדים שנאלצים להפסיק לעבוד – המוסד לביטוח לאומי וכן חברות הביטוח אשר מספקות יכולת למבוטחים לרכוש ביטוח מנהלים, וכן להוסיף רכיב במסגרת קרן הפנסיה בגין אובדן כושר עבודה. מה חשוב לדעת אודות הנושא הזה וכיצד להיערך מראש לכל צרה שלא תתרחש? להלן הפרטים.

אובדן כושר עבודה – כל מה שצריך לדעת

ביטוח אובדן כושר עבודה הוא ביטוח חיוני בעבור כל עובד במדינת ישראל, בין אם מדובר בעובד עצמאי או בעובד שכיר. למעשה, המטרה של הפוליסה הזו היא להעניק לאדם שאיבד את כושר עבודתו עקב תאונה או מחלה פיצוי, וזאת במסגרת של מימוש פוליסה כמו למשל ביטוח מנהלים. שימו לב כי ניתן לקבל פיצוי חודשי שאמור להיות דומה לסכום ההשתכרות לפני אותה תאונה או מחלה, אולם יש הגבלות על כך.  מאחר ולרבים מהעובדים יש ביטוחי מנהלים או פנסיה שיש בהם רכיב של אובדן כושר עבודה, מימוש של הפוליסה הוא בעל משמעות בעת מקרה של הפסקת עבודה באופן זמני או קבוע. מידע מלא אודות הנושא של אובדן כושר עבודה מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם כעובדים להבין לעומק כיצד אפשר להתכונן מראש לאירוע כמו זה, בייחוד בשל ההשפעות הישירות על כושר ההשתכרות העתידי.

לצערנו, לא פעם מבוטחים אשר נאלצים לעצור את שגרת העבודה בעקבות מחלה או תאונה מגלים כי התביעה שלהם נדחתה, וזאת בשל טענה של חברת הביטוח כי העובד אומנם אינו יכול לשוב למסגרת עבודתו, אולם יכול לעסוק בקשת רחבה של תפקידים אחרים. מאחר ומדובר בסוגיה רגישה גם מבחינה תעסוקתית אבל גם מבחינה נפשית, ליווי מקצועי הינו הכרחי.

 

 

ליווי מקצועי לטובת הגשת תביעה ומימוש זכויות

אובדן כושר עבודה היא גזירה קשה מאוד בעבור כל עובד שנאלץ להפסיק את עבודתו, ובהתאם לכך נכנס למצוקה כלכלית. שימו לב כי ביטוח לאומי מגדיר דרגה של אי כושר עבודה ברמה של עד ל- 100% ואילו בחברות הביטוח ובקרנות הפנסיה האחוז המקובל המוגדר כאובדן כושר עבודה נע בין 70%-75% בלבד. מאחר וכל עובד במדינת ישראל מפריש כספים לקרן הפנסיה, צריך להבין כי הכיסוי הסטנדרטי בעבור אובדן כושר עבודה מגיע לשיעור של עד כ-25% ומעלה בעבור ציבור השכירים, כאשר תשלום קצבה בעבור ציבור העצמאים נקבע בהתאם לחלוקה של סכום ההפקדה החודשי בשיעור של 16%. על כן, במידה ואתם חלילה לא יכולים להמשיך ולעבוד, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין אשר ילווה אתכם בתהליך אל מול המוסד לביטוח לאומי כמו גם חברת הביטוח.

לסיכום

אירוע כמו אובדן כושר עבודה עשוי להתרחש באופן מפתיע או כתוצאה מאירוע רפואי מתמשך. על מנת להתכונן לאירוע כמו זה, מומלץ קודם כל לבחון היטב את תנאי הפוליסה, ובעת הצורך ליצור קשר עם סוכן הביטוח שלכם, כל זאת מתוך מטרה לממש את תנאי הפוליסה. במידה והתביעה שלכם נדחית, זה הזמן לפנות לעורך דין אשר ידע לבחון את פרטי המקרה, ולסייע לכם לטובת מימוש זכויות מלא המתרחש בעקבות אובדן כושר עבודה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות