אחת ולתמיד – האם חלב וגבינות בריאים לגופנו?

 

אם נעצור לבחון מחדש את הסיטואציה הכה רגילה, שבה אנו ניגשים למקרר ומוציאים קרטון חלב פרה וממנו מוזגים לקפה, אנו עשויים לתהות מדוע זה הגיוני שנצרוך חלב שמיועד לעגל, שמיועד לחיה ולא לבני האדם, ואם נבקש ללמוד מהטבע, לא נמצא שום חיה נוספת ששותה חלב שמגיע מחיה אחרת, ובטח לא לאחר שלב הינקות. אז האם באמת בריא לשתות חלב כפי שגדלנו להאמין? ולו בעקבות הפרסומות המשכנעות של מועצת החלב? מדובר בשאלה שחקרו לא מעט ושהעלתה ממצאים מרתקים (ומטרידים), כאלו שטורפים מחדש את הקלפים – לטובת העגלים.

 

עזבו במנוחה את עטיני הפרה

צריכה רבה של חלב אחראית על מכלול של בעיות רפואיות, וזאת כי חלב הפרה מכיל המון שומן רווי וכידוע שומן רווי רחוק מלהיות בריא. שומן רווי מאיץ טרשת עורקים, צובר לחות בגוף, מפריש הרבה אינסולין, מכיל הרבה אנטיביוטיקה והורמונים (שניתנים לפרה) וכדומה. אז מאין בכול זאת לצרוך סידן? עזבו במנוחה את עטיני הפרה ותעברו להשלים מאגרים מיעדים אחרים. אז אלו מוצרים עומדים מאחורי שימוש בתחליפי חלב? כאלו שנצרכים בקלות וניתן להשיג בכל סופר. מדובר בטחינה גולמית, שקדים, סרדינים, ברוקולי, כרוב, מוצרי סויה ועוד.

 

סכנה – אנטיביוטיקה!

ציינו שהפרות מקבלות אנטיביוטיקה, ופה נרחיב שהמטרה היא להרחיק מהן מחלות – לשמור עליהן כלכליות (יצרניות) ככול הניתן. מדוע אם כן מדובר בנדבך שלילי עבורנו בני האדם? פשוט מאוד כיוון שהאנטיביוטיקה פוגעת באוכלוסייה של החיידקים החשובים והטובים שקיימים אצלנו בגוף.

 

 הסתבכויות נפוצות של צרכני חלב

לא מעט אנשים סובלים מאי סבילות ללקטוז. כיצד ניתן לאבחן זאת? ובכן ברגע שחשים לא טוב לאחר ארוחה חלבית, למשל חשים עצירות/שלשולים, נפיחות, בחילה וכאבי בטן, זהו בדיוק הזמן להסיק מסקנות. מהו ההסבר המדעי? ובכן אנשים רבים סובלים מחוסר בלקטאז – אנזים שאחראי על פירוק הלקטוז, ופה נרחיב שהכמויות שלו נוהגות להידלדל ככול שמתבגרים.

 

אלרגיה לחלב

בעיקר תינוקות רגישים לחלב – לחלבון שמצוי בו. מדוע בעיקר תינוקות מגיבים רע לחלב? כיוון שאצלם מערכת העיכול עדיין לא לגמרי בשלה, ועל כן ברגע שחלקיקי חלבון נכנסים למערכת הדם, מערכת החיסון תוקפת אותם כאילו היו גוף זר, וכאשר מערכת החיסון נמצאת בפעילות יתר, הגוף נוטה לפתח מגוון תופעות שאמורות לסלק את הנגע הזר – תופעות שמאפיינות אלרגיות.

 

רמת סידן גבוהה – האומנם?

מחקרים בתחום אינם מסכימים עם הפרסומות, אינם מסכימים שחשוב ליטול מוצרי חלב בכדי לשמור על רמות גבוהות של סידן בדם (ולו בכדי ליהנות מעצמות חזקות), וזאת כי מוצרי החלב גם מכילים לא מעט כמויות של זרחן, וברגע שהיחס שבין הזרחן לסידן שבגוף גבוה, המאזן של הסידן הופך להיות שלילי, ופה נסביר שאנשים צורכים המון חלבון מהחי, פעולה שמובילה להפרשה מרובה של סידן, כזה שנלקח מהעצמות ומנותב החוצה דרך השתן.

 

שחור על גבי לבן

שנסכם? הכינו לעצמכם כוס קפה (עם תחליף חלב) ותפנימו שכיום תעשיית החלב ממשיכה להשקיע סכומי עתק בשיווק, אך מחקרים רבים מעידים שיש פער גדול בין השיווק לבין הנתונים שמתרחשים בגוף האדם. מכאן שאם לא מגיבים טוב לחלב יש לעצור ולבחון רגישות, ובאופן כללי אתם מוזמנים ליהנות משלל התחליפים, לחשוב מחדש מה מקדש את טובת בריאות הילדים, להתחיל לקשר בין סימפטומים בריאותיים לצריכת חלב ואם עדיין קשה להיפרד מסך מוצרי החלב, לפחות תשימו לב למינונים.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות