הידרותרפיה – בריאות דרך טיפול במים

הידרותרפיה היא שיטה פופולארית לטיפול במחלות נפשיות ופיזיות, שהתחילה בתחילת המאה העשרים, ושימשה בבתי חולים ומרפאות רבים. מים נחשבים כטיפול יעיל היות וניתן לחמם או לקרר אותם לטמפרטורות שונות, והשהייה במים יכולה לייצר תגובות שונות בכל חלקי הגוף.

אחד היתרונות העיקריים של טיפול הידרותרפיה הוא היכולת להשפיע במהירות. ניתן לבצע את הטיפול באמבטיות או בבריכות, והוא מתאים לאנשים הסובלים מנדודי שינה, בעיות נפשיות או מחלות פיזיות שונות.

הידרותרפיה

אורך הטיפול וטמפרטורת המים נקבעים בהתאם למצב הבריאותי

בהתאם למצב בו יש לטפל, טיפול הידרותרפיה יכול להימשך מספר שעות עד מספר ימים ולהתבצע אפילו במהלך הלילה. טיפולים רציפים נחשבים ליעילים ביותר כאשר הם נערכים בחדר שקט עם מעט אור או גירוי קולי, וכך המטופל יכול להירגע ואולי אפילו להירדם.

טמפרטורות המים משתנות על מנת שלא לגרום נזק למטופל. שיטה נוספת של טיפול הידרותרפיה היא עטיפת המטופל בסדינים טבולים במים בטמפרטורות שונות, למשך מספר שעות, בהתאם למקרה.

גישות שונות בטיפולי הידרותרפיה

גישה נוספת היא שימוש בתרסיסי מים שפועלים כמו מקלחות וכרוכים במים חמים או קרים. מים קרים מתאימים לטיפול בחולים המאובחנים עם פסיכוזה מאנית דיפרסיבית או לאנשים הסובלים מבעיות מוטוריות. טיפול הידרותרפיה במים קרים מאט את זרימת הדם למוח, ומפחית את הפעילות הגופנית והנפשית.

עקרונות מנחים לטיפול הידרותרפיה

הידרותרפיה היא מונח מקצועי לתיאור מכלול גישות טיפול שמתבצעות בבריכת טיפולים חמה. המונח מתייחס לטיפולי מים הכרוכים בניצול השפעות הטבילה במים, בשילוב עם ביצוע תרגילים טיפוליים שיטתיים.

גישת הטיפול היא גירוי הגוף ליצירת שינויים הנמשכים לטווח הארוך, תוך הפעלת גירוי פרטני המעורר השפעות טיפול פיזיות. הטיפול נושא יתרונות רבים לסובלים מדלקות מפרקים, שכן הוא מבוסס על עקרונות ההידרדינמיקה והידרוסטאטיקה המשפיעה על הגוף במהלך השהות במים.

לא מבינים מה זה לחץ הידרוסטאטי של מים?

אז ככה. לחץ הידרוסטאטי של מים גדל מתוך קשר ישיר עם עומק המים. למשל, שהות בבריכה בעומק של מטר ועשרים, כרוכה בלחץ הידרוסטאטי שהוא קצת יותר גבוה מלחץ הדם הדיאסטולי. שילוב זה מאפשר את הטיפול בהקלת כאבי מפרקים או העלמת בצקות.

הכוח הטמון בציפה על המים

בתקופות הקדומות, ארכימדס היה הראשון שגילה את הסגולות המרפאים של המים וכוח הציפה. השהות במים מאפשרת לכוח הציפה לפעול כלפי מעלה, בכיוון הפוך לכוח הכבידה. כוח הציפה הוא המוביל להפחתת העומס ממפרקים כואבים ומאפשר למטופל להשיב פעילויות אבודות כגון ריצה, הליכה, ירידה או עליה במדרגות.

חולי דלקות מפרקים אינם מסוגלים לקבל את הטיפולים על הקרקע שכן כוח הכבידה מציב עומס ניכר על מפרקיהם הכואבים.

המים מאפשרים למטופלים לבצע פעילויות המשפרות את טווח התנועה שלהם ללא הפעלת עומס נוסף. למשל, כשמטופל טובל בבריכה כשהמים מכסים אותו עד הצוואר, הוא נושא רק עשרה אחוזים ממשקל גופו.

בנוסף, המים מאפשרים לו להגדיל בהדרגה את מידת נשיאת משקל גופו באמצעות מעבר מביצוע תרגילים במים עמוקים לתרגילים במים רדודים, בהם נשיאת המשקל גדולה יותר.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות