חינוך לחיסכון: כך תלמדו את ילדכם איך לחסוך

כל הורה רוצה שהילדים שלו יקבלו את החינוך הטוב ביותר האפשרי. החינוך הזה רצוי שיכלול לא רק את מה שנלמד במסגרת גני הילדים או בתי הספר, אלא גם את "החיים האמיתיים" – כולל כמובן את ההתנהלות הכלכלית שלנו. רצוי מאוד לחשוב כבר מגיל צעיר איך מעבירים לילדים דגשים כלכליים חיוניים, אשר אחד ההיבטים שלהם הוא חינוך לחיסכון. גם אם הילד הממוצע אינו יוכל לחסוך לדירה במסגרת הפעולות שהוא מבצע בשלב הזה, כן ניתן להקנות לו הרגלים בריאים ונכונים שילוו אותו למשך כל חייו.

חינוך לחיסכון

ההנחה: כן כדאי ללמד ילדים על כסף

יש הורים שחוששים להזכיר בפני ילדיהם את המונח "כסף", אולי עקב חשש שהידע הזה יגרום להם לבזבז יותר. בפועל, רוב המומחים מסכימים לגבי דבר אחד: העברת הידע הזה לילדים היא חיונית ויכולה לקרב אותם מאוד לעבר ההתנהלות הכלכלית המושכלת, הן בהווה ובמיוחד בעתיד.

ידוע שילדים רבים אינם ששים ללמוד, על אחת כמה וכמה נושאים שנראים "כבדים" או מורכבים לעיכול דוגמת כסף. ההורה יכול בהחלט לנסות להתאים את אופן הלימוד והתכנים לגילו של הילד, כשהמלצה נוספת היא להעביר את התכנים בצורה ידידותית ככל האפשר. בתרגום ל"שפת הילדים" אחת המשמעויות היא כמובן משחקים. אתם בהחלט יכולים לחשוב על משחקים שונים שיאפשרו לילדים ללמוד על כסף בכלל וחיסכון בפרט, החל ממונופול ועד לחידון מתמטי עמוס פרסים באמצעותו יוכלו הילדים לתרגל שינויים ב"קופה" עם הכנסת סכומי כסף נוספים אליה.

רעיון מוצלח אחר היא לדרבן את הילדים לחסוך את הכספים שהם מקבלים מההורים או מבני המשפחה הנוספים – מתנות יום הולדת או דמי חנוכה למשל – ולא לבזבז אותם מיד. הורה שרוצה להאיץ בילד שלו לחסוך יכול להבטיח לו שאם הוא יגיע לסכום כסף מוגדר תוך פרק זמן נתון, הוא יקבל פרס או תוספת נכבדת לקופה שלו. אם תרצו, זהו מעין תרגום של רעיון הריביות או התשואות לעולם המונחים של הילדים.

אל תשכחו את הקופה

לילדים מן הסתם אין חשבון בנק עד הרגע בו הם הופכים לבוגרים יותר, אבל זה ממש לא אומר שאי אפשר למצוא בהם כלים לחיסכון. אחד הפתרונות הקלאסיים והמומלצים יותר הוא אותה קופת חיסכון ידועה, שניתן למצוא בשלל עיצובים שילדים אוהבים. ואגב, בשלב מסוים אפשר לחשוף את הילדים לסיפורים העוסקים בנושא, דוגמת "לשבור את החזיר" של אתגר קרת, לנתח איתם את הסיפור ולדבר איתם על המשמעויות של הפעולות השונות שעושה גיבור הסיפור ביחס לכסף ולאותו חזיר שקיבל מהוריו.

 

המטרה שלכם בהחלט יכולה להיות העלאת המודעות של הילדים שלכם למה שקורה בקופה שלהם. הקפידו לבצע יחד איתם ספירות של הכסף שהם הצליחו לצבור וראו יחדיו כיצד החיסכון גדל, באיזה אופן וכדומה. כמובן שגם כאן ניתן לתרגל סוגיות מתמטיות תוך כדי.

חשיבותה של דוגמא אישית

לא כל ההורים מודעים לכך, אבל ההשפעה שלהם על הילדים היא עצומה כמעט בכל פעולה שהם עושים. ההורים משמשים מודל אולטימטיבי לחיקוי עבור הילדים גם מבחינה כלכלית, וכן – הילדים יודעים הרבה יותר ממה שחלק מההורים חושבים.

המשמעות הישירה של כך היא שהורה שרוצה שהילד שלו יבין את חשיבותו של חיסכון, רצוי שישמש לו דוגמא אישית ושיתנהל בעצמו בצורה כלכלית מושכלת. כך למשל ההורה יכול להדגים לילד שלו איך הוא מעביר חלק מסכום הכסף שנותר ממסע הקניות שלהם לתוך החיסכון הבנקאי, ומגיל מסוים גם לנתח יחד איתו דפוסים של התנהלות פיננסית (אפילו עד רמת בחינת החשבון הבנקאי או מצב החיסכון המשפחתי).

הכתבה באדיבות אתר saving.org.il

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות