ניתוח מעקפים

שמירה על בריאות בחיי היום יום הינה חשובה, ורבים האנשים שאימצו את אורך החיים ששומר על הלב, ושאר מערכות הגוף. ובכל זאת עדיין ישנם אנשים שזקוקים לניתוח מעקפים, ניתוח שנחשב מורכב וחשוב.

אז מה צריך לדעת על ניתוח כזה? הכנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על ניתוח מעקפים.

ניתוח מעקפים – מתי הוא מתרחש?

ניתוח מסוג זה יכול להיות ניתוח חירום והוא יכול להיות כזה המתוכנן וידוע מראש. ניתוח מעקפים למרות שהוא נחשב מורכב יחסית, נחשב גם נפוץ מאד בעיקר בישראל, ולכן ההצלחה בניתוח גדולה בדרך כלל.

תהליך הניתוח

ניתוח מעקפים הוא ניתוח לב שבו מחברים כלי דם אל הלב, וזאת במידה וישנה חסימה בשרירי הלב. בכך מספקים דם אל הלב, כאשר הניתוח נעשה באמצעות מעקף אזור החסימה.

במהלך הניתוח לוקחים כלי דם מאיברים שונים על מנת להשיק אותם עם כלי הדם שבלב. את כלי הדם לוקחים בדרך כלל מעורקי החזה, הידיים והרגליים כאשר ההעדפה היא לשימוש בכלי דם משרירי הלב. באמצעות ניתוח מעקפים ניתן לחיות למשך שנים ארוכות וזאת על ידי אספקת דם ללב.

איך לעבור את הניתוח בשלום?

למרות השכיחות של הניתוח וההצלחה, בניתוח מסוג זה אתם אלה שיכולים לבחור את המנתח, ולכן חשוב לפני הניתוח לברר על מנתחים בתחום, לקבל המלצות על מנתחים מרופאים ומומחים בתחום, ובכך לבחור את המנתח הטוב ביותר.

כאשר אתם בוחרים מנתח חשוב לשאול אותו על סיבוכים אפשריים, שיעורי ההצלחה בניתוח, תוצאות וחזרה לשגרת החיים לאחר הניתוח.

חשוב לדעת כי לאחר ניתוח מעקפים  תצטרכו לנוח בבית לפחות לשבועיים, ואין לעבוד לעבודה פיזית לפחות למשך חצי שנה.

כמו כן יש להימנע מנשיאת משאות כבדים לפחות כשבועיים לאחר הניתוח, וזאת משום שחזרה לחיי בריאות חייבת להיות עם מנוחה לאחר הניתוח וללא מאמץ.

מה תצרכו לעבור לפני הניתוח?

מכיוון שניתוח מעקפים הינו ניתוח מורכב שחשוב לא לקחת בו סיכונים, ישנן מספר בדיקות שתצטרכו לעבור לפני הניתוח ביניהן: בדיקות דם, ספירת דם, בדיקת תפקודי כבד, רנטגן חזה, בדיקת אק"ג, מבחני מאמץ, בדיקת תפקודי הראיות, צנתור לב, אקו לב, בדיקת חסימות בעורקים וכל הבדיקות שהרופא האחראי חושב שאתם זקוקים להן לפני הניתוח.

לפני התהליך הניתוח יסביר הרופא המנתח על מהלך הניתוח, על התוצאות הצפויות והצוות הרפואי יסייע לכם בכל שאלה. השיחה עוזרת לכם ולבני המשפחה להבין את הניתוח, את החזרה לשגרה ואת תוצאותיו – וחשוב מכל כיצד לשמור על הבריאות לאחר ניתוח שכזה.

תהליך ניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים מתבצע כמובן תוך הרדמה כללית. לאחר ההרדמה מוכנס לקנה הנשימה צינור הנשמה, ויוכנס עירוי לצוואר. לפני הניתוח מחטאים את גוף המנותח, ולאחר מכן פותחים את בית החזה תוך הוצאת וריד מהמקומות השונים כמו מעורק היד או מהרגל.

לאחר מכן תתבצע הפרדה של עורק החזה, תפירת שולי מעטפת הלב, הפרדה בין אבי העורקים לעורק הריאה, וביצוע תפרים על אבי העוקרים תוך הכנסת הצינורות של מכונת לב ריאות.

עיקר הניתוח הוא פתיחת העורק הכלילי הימיני וחיבור הווריד שהוצא מהרגל או מהיד. לבסוף הנמתח משיק את העורקים, מחדש את אספקת הדם ללב, מוציא אוויר מחללי הלב, ומוודא כי הלב חוזר לפעילות סדירה.

לאחר הניתוח נעשות שוב בדיקות שונות שבודקות את תפקודי הגוף והלב, תוך שהלב מתמלא לאט ובזהירות בדם.

כיצד מתאוששים מניתוח מעקפים?

תהליך ההתאוששות מהניתוח נמשך בין דקות לכמה שעות, כאשר ניתן לחוש לא נעים לאחר הניתוח בשל הצינורות שעדיין מחוברים לגוף. עם זאת סמי הטשטוש וההרדמה עוזרים לתהליך ההתאוששות.

לאחר הניתוח ייתכן ותחושו כאבים החזה ומהמקום שבו הוציא עורק כאשר כאב זה הינו אינדיבידואלי, וניתן לקבל משככי כאבים להקל על הכאב.

לסיכום, כדי להבין יותר על ניתוח מעקפים חשוב לבצע בירורים, לבחור מנתח טוב ולא להתבייש לשאול את כל השאלות שיעזרו לכם להבין את הניתוח טוב יותר. עוד חשוב לשמור לאחר התהליך על בריאות הגוף.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות