הפרדת פסולת ואיכות הסביבה: אילו פתרונות אקולוגיים קיימים לעסקים?

במשך שנים עסקים התעלמו מאיכות הסביבה, כאשר השיקולים הכלכליים לבדם עמדו לנגד עיניהם, כך שגם אם הם ידעו על הנזק שהם מסבים, הם הסתמכו על העובדה שאף אחד לא רואה ושעסקים רבים פועלים כמותם. עם זאת, העולם מתקדם וכיום ההבנה שכולנו מושפעים מאיכות הסביבה מחלחלת אט אט, כך שלא רק חודדו תקנים מחמירים בנושא, אלא גם עסקים גילו שעמידה בתקנים ממצבת אותם באור מחמיא בפני קהל היעד. כמו כן, גם ישנו היבט כלכלי: כיום בעולם התעשייה מתייחסים מראש להיבט המיחזור ועל כן הוא נלקח בחשבון עוד בשלבי התכנון והייצור (אם של המוצרים ואם של האריזות). כיצד אם כן עסק יכול לשמור על הסביבה? פה נסקור מספר צעדים חשובים ופשוטים ליישום.

נקודות זכות

אט אט עסקים אימצו את הגישה והחלו להפריד פסולת, אם כי זה תורם לסביבה ואם כי זה משרת בהיבט השיווקי והכלכלי (פחות הוצאות מיותרות). פה נציין שאותם פתרונות לפחי מחזור לעסק יכולים להיות מעוצבים, אך בשורה התחתונה מה שחשוב זה שהם מאפשרים למיין את הפסולת, ולו לבקבוקים, אריזות, זכוכית, גזם, קומפוסט וסוללות, כאשר עסקים רבים למדו שגם אם אין להם צורך בכל המערך, מספיק שיציבו בחזית מיכל לאיסוף סוללות, וזאת בכדי שהלקוחות יתרשמו שמדובר בעסק שאכפת לו מאיכות הסביבה, ועל כן יעניקו לו נקודות זכות.

 הדרך נסללה אך עוד ארוכה

ראשית חשוב להבין שבארץ 80% מהפסולת מוטמנת באדמה ורק 20% מהפסולת מועברת למיחזור, נתונים הפוכים ממה שקורה במדינות שמובילות בתחום המיחזור, וזאת כי הטמנה פוגעת במגוון מישורים שנוגעים לאיכות הסביבה. אי לכך מתוך מטרה להתקדם, לחסוך בהוצאות ולדאוג לסביבה, המודעות גוברת, ועל כן אחד מהצעדים הכי פשוטים ומתבקשים נוגע להפרדת פסולת. מכאן שאם נבחן את תמונת המצב העדכנית, נמצא עלייה משמעותית בשיתוף הפעולה הכלל ארצית.

הפרדת פסולת ואיכות הסביבה- אילו פתרונות אקולוגיים קיימים לעסקים

הכול מתחיל בחינוך

הממצאים מראים שיש התאמה בין רמת העושר לבין כמות האשפה שמיוחסת לכל תושב, אם כי בכפר סבא ומודיעין מייצרים פחות אשפה לעומת יישובים אחרים שנחשבים הרבה יותר עניים. כיצד נסביר זאת? במוקדים שבהם יש פחות פסולת מחנכים את הציבור לקחת אחריות, כך שהתושבים מפרידים בעצמם את האשפה, שיטה שמתגלה כאידאלית ביותר, כי כשמפרידים את הפסולת בשוטף, יותר מודעים לנזק הסביבתי – מודעות שמובילה להשתדלות יתרה.

השילוש הקדוש: הפחתה שימוש חוזר ומיחזור

לצד היכולת למחזר, גם יש חשיבות להימנע מייצור פסולת, וזאת באמצעות "השילוש הקדוש": הפחתה של פסולת, מיחזור ושימוש חוזר. אי לכך תכנון מקדים מסייע מראש למזער פסולת – עובדה שחוסכת לבית העסק לא מעט הוצאות עקיפות. מכאן שאם נסכם, נציין שכיום הרשויות נרתמות למשימה, כאשר כל רשות מוזמנת לבחור את תוכנית הפרדת האשפה שנכונה עבורה, וכפי שציינו, לכולם ברור שחינוך הציבור מהווה נדבך מהותי בדרך להגשמה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות