איך להקים עמותה?

עמותות הפכו לכוח מניע בחברה הישראלית ואנחנו יכולים למצוא אותן בכל תחום ובכל ענף. אם יש לכם סיבה מספיק טובה לפעול למענה אלה הדברים שצריך לדעת כדי להקים עמותה בצורה תקינה וחוקית

בתקופה מרתקת כמו שלנו שבה אנשים מוצאים שיש להם אפשרות להשפיע יותר מאשר הורגלו לחשוב, אנחנו מוצאים עוד ועוד עמותות שהוקמו על ידי אנשים שגם קמו ועשו מעשה מבלי לשבת בצד. טווח הפעילות שלהן משתרע ממטרות הומניטריות שונות ועד קידום תחומי עניין שיש להם צורך לקדם ולהפיץ. מה שמשותף לכולן הוא שלבי ההקמה והנהלים הרשמיים שמחייבים כל אחת מהן, והדרך לגייס פעילים, תומכים ומשאבים. להלן ההסברים כיצד להקים עמותה, למקרה שמצאתם מטרה ראויה לכך.

להקים עמותה

ראשית, מהי עמותה?

לפי חוק עמותה היא תאגיד רשום שיש בה שני בגירים ויותר, ובמקרה של עמותה שרוצה לקבל הכרה מרשות המסים כ"מוסד ציבורי" שתאפשר לתורמיה לקבל זיכוי מס, היא חייבת לכלול חמישה חברים לפחות. העמותה מוקמת למטרה חוקית בלבד ולקידום תועלת ללא כוונות רווח למקימיה, למרות שמותר לה לעשות רווחים מסוימים לצורך החזקתה וקידום מטרותיה.

מה חשוב לדעת על ניהול עמותה?

עמותה מסודרת חייבת להחזיק בשלושת המוסדות העיקריים: אסיפה כללית, ועד מנהל וועדת ביקורת. יש לה תקנון ופיקוח על הכספים שיוצאים ונכנסים אליה למימוש המטרות שלה. עיקר העבודה של ועדת הביקורת הוא לוודא שהעמותה ממלאת את תפקידה וגם מנהלת את כספיה בצורה תקינה. ניהול תקין ויעיל שמפקח על העמותה בצורה סדירה חיוני כדי לקבל אישור ניהול תקין מרשם העמותות, שהוא המסמך החשוב ביותר בכל עמותה. זהו המסמך שמוכיח לציבור שהיא אכן פועלת למטרה שלשמה הוקמה ולכן הוא יתגייס בשמחה לפעול ולתרום לה.

חיוני לדעת לנהל את כספי העמותה על הכנסותיה והוצאותיה

כדי להבטיח את פעילותה, כל מקים עמותה חייב לוודא שהוא גם יכול לנהל אותה משום שאי סדרים מובילים בהכרח לבדיקה של רשם העמותות, החלת תכנית הבראה או פירוק במקרה הגרוע ביותר. ניהול תקין חיוני גם לצורך גיוס משאבים שונים, משום שעמותה שמעוניינת במוניטין נקיים שעוזרים לה לפעול מחויבת לפרסם דו"ח שקיפות על הכספים שמגיעים אליה וכיצד היא מוציאה אותם. היום נהוג כחלק מההגינות להוציא עד 10% מהתקציב על הוצאות ניהול ושכר כדי להגביר את האמון במנהלי העמותה.

אם החלטתם שזו הדרך, שאלו את עצמכם לשם מה נועדה העמותה?

גם אם יש לכם רעיון נהדר ואתם בטוחים שתסחפו המונים, גם לרשם העמותות יש שיקול דעת בכך ולכן עמותות עם מטרות מעורפלות או כאלה שמעוררות חשד או מקדמות פעילות פלילית לא יקבלו את האישור הדרוש. עמותות יכולות להפוך בקלות למכשיר לגיוס כספים למטרות אישיות או הלבנת הון, חלילה, כך שההקפדה על כך חיונית. נסחו אותה בבהירות כדי לציין זאת בטופס המתאים. בהצהרה שתגישו לרשם העמותות תצטרכו גם לפרט את נסיבות ההקמה ולכן מומלץ להיות בהירים.

התייעצות משפטית וההתארגנות

עוד לפני הגשת המסמכים התייעצו עם משפטנים בתחום זה כדי שיסבירו לכם מהי דרך ההתארגנות הרצויה יכול להיות שתגלו שעמותה ללא כוונות רווח (מלכ"ר) היא לא הצורה הנכונה אלא דווקא חברה לתועלת הציבור (חל"צ). כמו כן, מומלץ לקבל ייעוץ גם לצורך איסוף המסמכים ומילוי טפסים בצורה נכונה, גיוס חברים מייסדים לעמותה כמתחייב בחוק, הקמת הוועד המנהל והאסיפה, שרטוט מתווה לצורך גיוס משאבים ותורמים והכנת אסטרטגיית פעילות ושיווק מטרות העמותה.

אילו טפסים נחוצים להקמת עמותה?

לאחר הגשת טפסים אלה הם ייבחנו וייבדקו על ידי רשם העמותות, במיוחד תחום פעילותה והשם שניתן לה, אם הוא תואם את מטרתה. הטפסים יכולים להיות חתומים על ידי חברי העמותה או על ידי עורך דין שמונה מטעם המייסדים וניתן לו ייפוי כוח לכך.

  • טופס בקשה להקמת עמותה שעליו חתומים מייסדיה. בטופס פרטו את שמותיכם ופרטיכם האישיים, מהו השם שאתם מציעים לעמותה ועוד שלוש אפשרויות נוספות למקרה שלא יאושר, כתובת, מטרות מנוסחות בבהירות והאם כבר נרשמתם בעבר כאגודה.
  • תצהיר נכונות המייסדים להקים את העמותה ולשבת בה כוועד מנהל. כמו כן יש להצהיר אם הוועד מאמץ את התקנון המצוי שהוא מסמך שקיים אצל רשם העמותות כחלק מחוק העמותות. לחלופין, אפשר לצרף תקנון עמותה שניסחתם בעצמכם.
  • אישור על תשלום אגרת רישום בסך 816 ₪.

מהו אישור ניהול תקין?

אישור ניהול תקין הוא האישור החשוב ביותר שנחוץ לכם כדי להבטיח לציבור ולפעילי העמותה שהיא מנוהלת כראוי וביעילות, והכספים שלה מנותבים למטרות שלשמן הוקמה. כל גיוס משאבים שהעמותה תנהל יישען על השקיפות הזאת ולכן יש להגיש מסמכים ואישורים שונים, כמו דו"חות הוצאות והכנסות שמוגשים לרואה חשבון מוסמך שחותם על הדיווח שמוגש גם לרשם העמותות. העמותה חייבת לעמוד בדרישות אלה מבלי להפר חוק ומבלי לעורר חשד על חריגה מהתקנון והפרות שונות. אישור זה מוגש למשרדי ממשלה ולגופים ציבוריים שרוצים לעבוד עם העמותה, לתקצב אותה, לתמוך בתרומות שונות, ולקבל ממנה שירותים בתשלום. אישור ניהול תקין ניתן לאחר שנתיים של פעילות מהקמת העמותה ובינתיים היא תקבל אישור על הגשת מסמכים.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות