מערכת הסקה וחימום לבית

7 בפברואר 2013 | כותב: | פורסם בקטגוריה אחר

חורף חם – כל הדרכים לחימום הבית בחורף

החורף הישראלי אומנם לא ארוך ולא אכזרי, אך עדיין, אף אחד לא יכול להסתדר ללא חימום בחודשים הקרים ביותר. פעם, שיטת החימום היחידה הייתה מזגן, אך כיום לאור העלייה במחירי החשמל, אנשים החלו לחפש דרכים אחרות לחימום הבית. להלן נסקור כמה שיטות פופולאריות לחימום ביתי.

הסקה מרכזית

הכוונה למערכת אחידה בכל הבניין, המחממת את הבית 24 שעות, 7 ימים בשבוע. המערכת פועלת על סולר בדרך כלל, ומי ששולט בה הוא ועד הבית או החברה לניהול בניינים. שיטת חימום זו זולה יחסית להפעלה של מזגן באותן השעות, והיא ללא ספק מספקת מקום חם לדיירי הבית בכל זמן. הבעיה היא שלא מפסיקים את פעילותה של המערכת הזו גם בימים החמים יותר של החורף, ואז היא יכולה להציק קצת. חיסרון נוסף של המערכת נעוץ בכך שהיא עלולה להוות סלע מחלוקת בין הדיירים, שכן בימים מסוימים לא כולם יסכימו להפעיל את מערכת ההסקה המרכזית. בכל מקרה, באזורים הקרים ביותר של ישראל אין פתרון חימום טוב יותר מהסקה מרכזית.

חימום תת רצפתי

חימום מסוג זה מותקן בדירות באופן פרטי, ללא שום קשר לשכנים, והוא פועל על נפט או סולר. מערכת זו מחממת את כל הבית באמצעות צינורות מים חמים המותקנים ברצפות בכל החדרים בבית. מערכת זו מפיצה בבית חום נעים ולאורך זמן, והיא יעילה מאוד. ההפעלה שלה אינה זולה, אך משתלמת יחסית לאיכות החימום שהיא מספקת. לצד החסרונות יש לציין כי במערכות הישנות התגלתה קרינה עודפת מרצפות בהן הייתה מותקנת המערכת, אך בעיה זו נפתרה לחלוטין בדור החדש של המוצרים הללו. שיטת חימום זו מומלצת לאנשים הסובלים מקור, למשפחות עם ילדים ולדירות קרות שקשה לחמם אותן.

קמין

הקמין הינו עוד אמצעי חימום שחוזר אלינו מהעבר, ופרט ליתרונות החימום, הוא תורם גם לעיצוב הבית. את הקמין ניתן להפעיל באמצעות עץ, נפט או סולר, והוא יספק חום נעים בעיקר לאזור הסלון. החום יתפשט גם לחדרים נוספים, אך הם לא ממש יזכו לחימום איכותי, כך שיכול להיות שבלילה תזדקקו לעזרה של רדיאטור.

מזגן

המזגן הוא אמצעי החימום הזמין ביותר, ובכך גדולתו. עם זאת, החיסרון הבולט ביותר של המזגן נעוץ בייבוש האוויר באזור המחומם. מעבר לזאת, שימוש אינטנסיבי באמצעי חימום זה מקפיץ את עלויות החשמל בצורה מאוד משמעותית. מעבר לזאת, יכול מאוד להיות שתגלו שהמזגן אינו עובד ביום הכי קר של השנה כי המדחס קפא. במילים אחרות, טוב שיש את המזגן כתוכנית גיבוי, אך קשה להישען עליו כמערכת החימום המרכזית בבית.

כיום ישנם אמצעי חימום רבים בשוק, שלכל אחד מהם יש את היתרונות ואת החסרונות. בעת בחירה של מערכת חימום יש להתחשב בגודלו של הבית, בעלויות החימום השוטפות ובמאפיינים של הבית עצמו (כלומר עד כמה הוא קר או חם).

כותב:

הכותב הזה פרסם 3 מאמרים עד כה. עוד מידע על הכותב יגיע בקרוב.

כתיבת תגובה

יש להתחבר למערכת כדי לכתוב תגובה.