אימפוטנציה

9 בספטמבר 2014 | כותב: | פורסם בקטגוריה בריאות גברים

אימפוטנציה

נתונים שונים מצביעים על כך  שלפחות גבר אחד מכל 10 סובל מבעיות אימפוטנציה- אין אונות. מהי אימפוטנציה? מהן התסמינים שלה? כיצד היא מתרחשת ומהם הגורמים לה? במאמר זה נספק לך מידע מקצועי, איכותי ומקיף לגבי בעיית אימפוטנציה, תסמינים וגורמים.

מה היא אימפוטנציה (אין אונות)?

אימפוטנציה (אין אונות) היא כאשר יש לאדם בעיות מתמשכות בשמירה על זקפה. ללא טיפול מתאים, אימפוטציה עלולה להפוך את קיום יחסי המין לבלתי אפשריים, אימפוטנציה יכולה להופיע לראשונה כבר  כבר בגיל 40 -על פי מחקר הזדקנות גברים במסצ'וסטס על בעיות בתפקוד המיני. הם גם מצאו כי ההערכה היא שכ18-30,000,000 גברים סובלים מאימפוטנציה

 

האם אימפוטציה מעידה על ליבדו לקוי?

אין אונות מתייחסת באופן ספציפי לבעיות של השגת או שמירה על זקפה. ישנן צורות אחרות של אין אונות או הפרעה בתפקוד מיני המושפעות מחוסר חשק מיני, אך לרוב הגברים הסובלים מאימפוטנציה יש  ליבדו בריא, אבל גופם אינו מגיב במפגש המיני על ידי התעוררות זקפה. בדרך כלל יש בסיס פיזי לבעיה.

 

תסמיני אימפוטנציה:

סימפטומים של אין אונות כוללים זקפה שאינה מספיק חזקה וקשה לקיום יחסי מין, זקפה שנמשכת רק לזמן קצר, וחוסר יכולת להגיע לזקפה. גברים שלא יכולים לקבל או לשמור על זקפה לפחות 75% מהזמן שהם מנסים לקיים יחסי מין נחשבים לבעלי אימפוטנציה.

שכיחות האימפוטנציה:

בעיות בתפקוד מיני שכיחות יותר עם עליית הגיל. על פי המחקר של מסצ'וסטס על הזדקנות הגבר, 40% מהגברים חווים מידה מסוימת של חוסר יכולת לקבל או לשמור על זקפה בגיל 40 לעומת 70% מהגברים בגיל 70. ואחוז הגברים הסובלים מאימפוטנציה עולה בין 5% ל 15 % לשנה, עם העלייה בגיל 40-70 שנים. ניתן לטפל ב בעיות בזקפה בכל גיל ע"י שימוש בתרופות כדוגמאת ויאגרה וסיאליס וכן באמצעים שונים שיוצעו ע"י הרופא המטפל.

המכניקה מאחורי אימפוטנציה:

כאשר דם ממלא את שני התאים באיבר המין (המכונה הספוגי) זקפה מתרחשת. תהליך זה גורם לפין להתרחב ולהתקשות, ממש כמו בלון כשהוא מלא במים. התהליך מופעל על ידי דחפים עצביים מהמוח ואזור איברי המין. כל דבר שמפריע לדחפים אלה או מגביל את זרימת הדם לפין יכול לגרום לבעיות בזקפה.

אימפוטציה-גורם: מחלות כרוניות

הקשר בין מחלה כרונית ואין אונות הוא בולט ביותר במקרה של סוכרת. כמחצית מהגברים הסובלים מאימפוטציה הם בעלי ניסיון בסוכרת. עם זאת, שליטה טובה על רמות הסוכר בדם יכולה למזער את הסיכון. ראוי לציין כי מחלות לב, טרשת עורקים,מחלת כליות, וטרשת נפוצה עלולות להוביל לבעיות בזקפה. כל אחד ממחלות אלו יובילו לבעיות בזקפה על ידי הפרעה בזרימת הדם או בדחפים העצביים בכל הגוף.

אימפוטנציה-גורם: אורח חיים

אורח חיים הכולל: עישון, שימוש באלכוהול, והשמנת יתר עלול לפגוע בזרימת הדם ולגרום לבעיות בזקפה. עישון, שתייה מוגזמת, ושימוש בסמים עלולים לגרום נזק לכלי הדם ולהפחית את זרימת דם לפין. עישון הופך אנשים עם טרשת עורקים לפגיעים אפילו יותר לבעיות בזקפה, יש למעשנים סיכון כמעט פי שתיים לבעיות בזקפה לעומת לא מעשנים. עודף משקל ופעילות גופנית מועטת מדי גם היא עלולה לתרום לבעיות זקפה. לגברים המבצעים פעילות גופנית באופן קבוע יש סיכון נמוך יותר לאין אונות

אימפוטנציה- גורם: ניתוח

טיפולים כירורגיים או קרינה לטיפול בסרטן הערמונית, סרטן שלפוחית ​​השתן, או הגדלת ערמונית (BPH) יכולים לפעמים לגרום נזק לעצבים וכלי הדם הסמוכים לאיבר המין. לעיתים, הנזק העצבי הוא קבוע ונדרש טיפול קבוע  כדי להשיג זקפה. אך לעיתים, ניתוח יגרום לבעיות זקפה זמניות בלבד,שמשתפרות מעצמן לאחר 6 עד 18 חודשים מהניתוח.

אימפוטנציה- גורם: תרופות

תרופות רבות עלולות לגרום לבעיות בזקפה, כולל תרופות מסוימות ללחץ דם, תרופות נוגדות דיכאון, ותרופות הרגעה. גברים הסובלים מאין אונות צריכים לדבר עם הרופא שלהם אם הם חושדים כי תרופה מסויימת אותה הם נוטלים גורמת לבעיות זיקפה.

אימפוטנציה- גורם: פסיכולוגי

בדרך כלל,נפוץ יותר שלגברים  הסובלים מאין אונות יש בסיס פיזי לבעייה, במיוחד בגברים מבוגרים. עם זאת, גורמים פסיכולוגיים יכולים להשפיע  ב10% ל20% מהגברים עם אין אונות. מומחים אומרים כי מתח, דיכאון, הערכה עצמית ירודה, וחרדת ביצוע יכולה לפגוע ביכולת להגיע לזקפה. גורמים אלה יכולים גם להחמיר מצב אימפוטנציה הנגרם בעקבות בעייה פיזית.

אימפוטנציה ורכיבה על אופניים

רוכבי אופניים מושבעים סובלים יותר מאימפוטנציה מאשר ספורטאים אחרים בגלל הצורה האופיינית למושבי אופניים  הגורמת ללחץ על העצבים החיוניים לגירוי מיני. לרוכבי אופניים שרוכבים במשך שעות רבות בכל שבוע מומלץ להשתמש במושבים מיוחדים שנועדו להגן על חיץ הנקבים.

 

 

כותב:

הכותב הזה פרסם 4 מאמרים עד כה. עוד מידע על הכותב יגיע בקרוב.

כתיבת תגובה

יש להתחבר למערכת כדי לכתוב תגובה.

מאמרים נוספים בקטגוריה ‘בריאות גברים’